Preses centrs

TOP101 Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusu saglabā Latvenergo

Šodien, 17. oktobrī, preses konferencē publiskots Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu jau vienpadsmito gadu pēc kārtas atzīts Latvenergo ar 1,57 miljrd. eiro lielu uzņēmuma vērtību.

2. vietu TOP101 sarakstā saglabā Latvijas valsts meži ar uzņēmuma vērtību 753,9 milj., savukārt Mikrotīkls ir pakāpies līdz 3. vietai, sasniedzot 611,6 milj. eiro lielu vērtību. Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 ir pieejams mājaslapā top101.lv .

Šogad TOP101 uzņēmumu kopējā vērtība sasniedz 16,9 miljrd. eiro, kas pēc TOP101 veidotāju domām norāda uz stagnāciju, kopējai vērtībai pēdējo trīs gadu laikā saglabājoties 17-18 miljrd. eiro robežās.

“Šā gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 rezultātu paziņošana sakrīt ar globālās ekonomikas šūpošanos, taču Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 struktūra un vēsturiskā uzņēmumu vērtības dinamika ļauj secināt, ka iepriekšējās finanšu krīzes apstākļos daudzi uzņēmēji spējuši izmantot krīzes piedāvātās iespējas, pieņemt uz attīstību balstītus lēmumus un pielāgoties tirgus izmaiņām,” skaidroja Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš.

“TOP101 uzņēmumu vērtības izmaiņas kalpo kā Latvijas ekonomikas barometrs, apliecinot ilgtspējīgas attīstības stratēģijas un profesionālas vadības komandas nozīmi katrā uzņēmumā,” pauda Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.

Būtiskas izmaiņas ir vērojamas Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP10. Ņemot vērā strauji uzlabojošos finanšu rādītājus, kā arī agresīvo izaugsmes stratēģiju, Vilniaus Prekyba ir kļuvusi par 2019. gada Baltijas TOP10 vērtīgāko uzņēmumu. Pēc topa veidotāju prognozēm, šāda mēroga ekspansija starptautiskā līmenī ir radījusi situāciju, kur Vilniaus Prekyba grupa varētu saglabāt līderpozīcijas Baltijas TOP10 arī nākamajos gados.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sarakstu kopš 2005. gada veido Prudentia un Nasdaq Riga. TOP101 sniedz uzņēmējiem, nozares ekspertiem un sabiedrībai kopumā vispusīgu ieskatu par Latvijas uzņēmumu izaugsmi, atklātību pret sabiedrību un konkurētspēju. Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 tapis sadarbībā ar firmas.lv informatīvo atbalstu. Lai uzzinātu vairāk, apmeklējiet top101.lv.

Mediju kontakti:

Dace Bulte

Nasdaq Riga, Korporatīvās komunikācijas vadītāja

29 42 3528 | dace.bulte@nasdaq.com

Latvenergo saglabā Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusu jau desmito gadu pēc kārtas

Šodien, 10. oktobrī, preses konferencē publiskots Prudentia un Nasdaq Riga veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu jau desmito gadu pēc kārtas atzīta AS Latvenergo. Tās vērtība šogad ir 1,705 miljrd. eiro. Tāpat AS Latvenergo izdevās saglābāt arī līderpozīcijas Baltijā, ieņemot 3. vietu Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP10.

2018. gada TOP101 sarakstā iekļauto uzņēmumu kopējā vērtība sasniedz 17,7 miljrd. eiro, kas, salīdzinājumā ar 2017. gada TOP101, ir pieaugusi par 0,9%. Saraksta vērtīgākā uzņēmuma Latvenergo vērtībā vērojams neliels samazinājums, kas, neskatoties uz būtiski labākiem finanšu rādītājiem, saistīts ar noskaņojumu Eiropas finanšu un kapitāla tirgos.

“Pasaules un Eiropas mērogā industrija virzās uz globālu dekarbonizāciju un elektrifikāciju, kas nozīmē jaunas biznesa izrāviena iespējas arī Baltijā. Zināms, ka tie, kas pirmie uztver un rīkojas inovatīvi, pirmie gūst panākumus, rāda piemēru citiem. Saņemot apbalvojumu, es vēlos uzsvērt, ka tas nebūtu iespējams, ja Latvenergo nepiemistu spēja mainīties. Mēs  ejam pa pārmaiņu ceļu, kas ir izmērāms ne tikai apbalvojumos, bet praktiskos lielumos – jauni produkti un digitāli pakalpojumi, augstāka darbības efektivitāte. Šo apbalvojumu saņemam jaunā kvalitātē – ar apņēmību būt efektīvākajam uzņēmumam,” pauda AS Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

Gada laikā, kopš saņemts augstais Baltijas mēroga novērtējums, arvien ir augusi koncerna ietekme reģionālajā – Baltijas un Ziemeļvalstu - elektroenerģijas tirgū. Īpaša loma ir Rīgas termoelektrocentrālēm, gada laikā vairākkārt nodrošinot elektroenerģijas pieprasījumu reģionālā deficīta situācijā. To nav spējusi neviena cita ražotne Baltijas valstīs laikā, kad tirgu ietekmēja sarežģītie klimatiskie apstākļi un globālais resursu cenu pieaugums.

TOP 101 sarakstā 2. vietu saglabā AS Latvijas valsts meži ar 770,5 milj. eiro lielu uzņēmuma vērtību. Savukārt AS Swedbank ir pakāpusies līdz 3. vietai, sasniedzot 664,2 milj. eiro lielu vērtību. Pilnais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 saraksts ir pieejams mājaslapā  top101.lv .

Raksturojot Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 pēdējo piecu gadu griezumā, Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš skaidroja, ka TOP101 vērojams būtisks privātā kapitāla uzņēmumu vērtības pieaugums, kas kopumā pēdējos piecos gados ir auguši vidēji par 6,5% gadā. Tajā pat laikā valsts kapitāla uzņēmumu kopējā vērtība pēdējo piecu gadu laikā ir augusi tikai par vidēji 3,3% gadā, kas kopumā liecina, ka privātā sektora uzņēmumi vērtības audzēšanas ziņā ir bijuši veiksmīgāki.

Nozaru griezumā, līdzīgi kā pagājušajā gadā, finanšu pakalpojumu nozare ar 2,6 miljrd. eiro vērtību ir vērtīgākā 2018. gada TOP101 nozare. 2. vietā ar 2,3 miljrd. vērtību ierindojusies tranzīta un loģistikas nozare, savukārt 3. vietā ar 2,2 miljrd. eiro vērtību ir ierindojusies komunālo pakalpojumu nozare, uzrādot 18% pieaugumu.

“Vēsturiskajos TOP101 ir bijis redzams, ka Latvijas uzņēmējdarbības vide kopumā spēj pielāgoties gan sarežģītām finanšu, gan ģeopolitiskām situācijām. Kopumā šā gada TOP101 pārstāvēto uzņēmumu kopējā vērtība liecina, ka, neskatoties uz uzņēmumu finanšu rādītāju uzlabošanos, vērojama uzņēmumu vērtību stabilitāte saistībā ar noskaņojumu Eiropas finanšu tirgos. Nākotnē  lūkojamies ar domu, ka Latvijas uzņēmējdarbības vide turpinās attīstīties, kas pozitīvi ietekmēs gan uzņēmumu finanšu rādītājus, gan uzņēmumu vērtību, un attiecīgi - ekonomisko situāciju Latvijā,” pauda K. Krastiņš

 “Laba pārvaldība un veiksmīgs uzņēmuma padomes darbs ir tas, kas ceļ arī uzņēmuma vērtību, jo īpaši investoru acīs. Caurspīdīgs, labi pārvaldīts uzņēmums ir konkurētspējīgāks, jo spēj piesaistīt finansējumu ar mazākām izmaksām un plašākām finansējuma veidu izvēles iespējām,” uzsvēra Nasdaq Riga valdes locekle Liene Dubava. “Tam spožs piemērs ir Latvenergo. Veicot obligāciju emisiju biržā, uzņēmums ir arī uzlabojis savu pārvaldību, kļuvis caurspīdīgāks un spējis nodrošināt biznesa vērtības pieaugumu vairāku gadu garumā.”

Šogad TOP101 ieejas slieksnis audzis no 46,8 milj. eiro iepriekšējā gadā par 0,5 % uz 47,1 milj. eiro šogad. Neskatoties uz TOP101 pārstāvēto uzņēmumu vērtības kāpumu par 0,9%, Latvijas IKP ir audzis straujāk – par 4,6% (faktiskajās cenās – par 8%), kas norāda gan uz saspīlētāku investoru noskaņojumu Eiropas finanšu tirgos, gan arī mazo un vidējo uzņēmumu vērtības potenciāli straujāku pieaugumu kā TOP101 sarakstā esošajiem uzņēmumiem.

 

 

 

 

Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.

Mediju kontakti papildu informācijai:

Elina Morozļi

Prudentia, Administratīvā direktore

+371 22 332 028

elina.morozli@prudentia.lv

Dace Bulte

Nasdaq Riga, Korporatīvās komunikācijas vadītāja

+371 67 212 431

dace.bulte@nasdaq.com

2017: Latvenergo saglabā Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusu, uzrādot būtisku vērtības pieaugumu

Šodien, 18.oktobrī, sasauktās preses konferences laikā publiskots Prudentia un Nasdaq Riga veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Arī šogad par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīta AS Latvenergo, kura 2017. gada topā uzrādīja vērtības pieaugumu 34 % apmērā, salīdzinot ar pērno gadu.

“Enerģētika ir ļoti dinamiska un šādos apstākļos būtiska nozīme ir nepārprotami iezīmētai un skaidrai koncerna stratēģijai – diversificēt savu darbību, aptvert jaunu tirgu un biznesa jomu apvāršņus, kļūstot par modernu enerģētikas kompāniju. Citiem vārdiem, mūsu stratēģijas būtība ir – solis tālāk. Ja iepriekš mēs nostiprinājām savas pozīcijas Baltijā tradicionālajos mūsu biznesa segmentos, tad tagad lūkojamies uz produktu diversifikāciju, inovācijām, digitalizāciju un jaunām tehnoloģijām. Tāds ir mūsu  iezīmētais ceļš uz turpmāko attīstību un panākumiem,” sacīja AS Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

Uzrādot būtisku vērtības pieaugumu, AS Latvenergo gandrīz divreiz apsteidz Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 saraksta otru vērtīgāko uzņēmumu AS Latvijas valsts meži. Pirmo reizi Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 vēsturē AS Latvijas valsts meži pakāpusies līdz 2. vietai, sasniedzot 893,1 milj. eiro lielu vērtējumu.

TOP101 saraksta 3. vietā ierindojas šā gada vērtības pieauguma līderis SIA Mikrotīkls ar 689,3 miljonu eiro novērtējumu, kas ir par 65% vairāk nekā pērn. SIA Mikrotīkls var dēvēt par pēdējos gados visstraujāk augošo uzņēmumu Latvijā, jo tam izdevies 10 gadu laikā Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 pakāpties no 51.vietas uz 3.vietu, vairāk nekā 11 reizes pieaudzējot savu vērtību.

“Veidojam TOP101 jau 12 gadus un ir liels prieks par tādiem notikumiem Latvijas ekonomikā, kas pozitīvi ietekmējuši arī Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 kopējo vērtību. Tā gada laikā ir pieaugusi no 15,7 miljardiem eiro līdz 17,6 miljardiem eiro jeb par 12%. Īpaši jāizceļ vērtības pieaugums pārstrādes rūpniecībai industriālo preču jomā 34% apmērā. Latvenergo ar iespaidīgu vērtības kāpumu ir nostiprinājusies Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusā, un vienlaikus kļuvusi par Baltijas trešo vērtīgāko kompāniju,” pauda gandarījumu Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš.

“Uzņēmuma ilgtermiņa  izaugsme ir cieši saistīta ar pārvaldības praksi un veiksmīgu uzņēmuma padomes darbu,” uzsvēra Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne. “Pēdējā gada laikā ir panākts būtisks uzlabojums valsts uzņēmumu pārvaldības jomā. Ir uzlabojies uzņēmumu caurspīdīgums, pieejamās informācijas apjoms un līdz ar to atskaitīšanās sabiedrībai par sasniegtajiem rezultātiem. Tas savukārt ir veicinājis gan lielāku atbildību uzņēmumu padomes līmenī, gan valsts distancēšanos  no šiem uzņēmumiem, jo neatkarīgajiem padomes locekļiem ir jāveido vismaz puse no padomes sastāva lielākajos valsts uzņēmumos. Manuprāt, minētās pārmaiņas ir veicinājušas diskusiju par labas pārvaldības nozīmi arī privātajā sektorā, kas savukārt palielina Latvijas konkurētspēju kopumā.”

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 ir sabiedriski nozīmīga iniciatīva, kuru kopš 2006. gada īsteno Prudentia un Nasdaq Riga. Šīs iniciatīvas pamatā ir vēlme rosināt sabiedrībā diskusijas par uzņēmumu vērtību korelācijā ar labu korporatīvo pārvaldību kā vienu no vērtību ietekmējošiem faktoriem. Vērtīgāko uzņēmumu saraksts tiek veidots sadarbībā ar Firmas.lv. kā informatīvo resursu. Sākot ar šo gadu informāciju par aktuālajiem Latvijas vērtīgāko uzņēmumu rezultātiem pieejama ne tikai TOP 101 informatīvajā resursā top101.lv, bet arī Firmas.lv platformas uzņēmumu profilā.

Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.

Mediju kontakti papildu informācijai:

Elina Morozļi

Prudentia, Administratīvā direktore

+371 22 332 028

elina.morozli@prudentia.lv

Dace Bulte

Nasdaq Riga, Korporatīvās komunikācijas vadītāja

+371 67 212 431

dace.bulte@nasdaq.com

2016: TOP101 Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusu saglabā Latvenergo

Šodien, 12.oktobrī, publiskots Prudentia un Nasdaq Riga veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Jau devīto reizi par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīta AS Latvenergo. Tās novērtējums 2016.gada topā ir sasniedzis 1 307,4 milj. EUR (pirms gada – 1 067,8 milj. EUR), uzrādot vērtības pieaugumu par 22% vairāk nekā 2015.gada topā.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu 2016.gada topa augšgalā 2.vietā savu pozīciju saglabā AS Swedbank un 3.vietā ierindojas AS Latvijas valsts meži.

Pozitīvas vērtības izmaiņas topa desmitniekā uzrāda arī AS Latvijas Gāze, kas pacēlusies no 6. vietas uz 4.vietu, uzrādot vērtības pieaugumu par 11% vairāk nekā 2015.gada topā.

Būtisku vērtības pieaugumu Latvijas vērtīgāko uzņēmumu topā piedzīvojusi arī SIA Mikrotīkls, kas spējusi ielauzties TOP101 pirmajā desmitniekā, pakāpjoties no 16. uz 8. vietu. Tās novērtējums šā gada topā sasniedzis 418,9 milj. EUR, un tas ir par 55% palielinājies, salīdzinot ar iepriekšējā gada novērtējumu – 270,3 milj. EUR.

Svinīgajā ceremonijā tika paziņoti un godināti arī Baltijas TOP10 vērtīgākie uzņēmumi 2016.gada topā. Tā galvgalī jau trešo reizi pēc kārtas līderpozīcijas saglabājusi Swedbank Grupa. Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP10 tiek veidots jau trešo gadu.

Svinīgo ceremoniju ar savu dalību pagodināja un visvērtīgākos uzņēmumus sveica Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. Ceremonija pulcēja kopā Latvijas un Baltijas vērtīgāko uzņēmumu pārstāvjus, finanšu jomas ekspertus un sabiedrības viedokļu līderus.

Šā gada TOP101 Latvijas vērtīgāko uzņēmumu kopējā vērtība ir sasniegusi 15,7miljd. EUR. Pozitīvas izmaiņas ir vērojamas arī informācijas atklāšanā par korporatīvās pārvaldības principu ievērošanu.

Biržas Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne TOP101 atklāšanas ceremonijā pauda pārliecību, ka Latvijas vērtīgākie TOP101 uzņēmumi ir Latvijas un Baltijas tautsaimniecības mugurkauls un mūsu valsts ilgtspējīgas izaugsmes balsts. Šie uzņēmumi rada lielāko daļu no iekšzemes kopprodukta. Latvijas uzņēmumu vērtības pieaugumam līdzi nāk attīstība, jaunas darbavietas un sabiedrības labklājības pieaugums.

“Aizvadītajā gadā TOP101 uzņēmumu kopējā vērtība ir 15,7miljd. EUR. Pirmo reizi pēc 2010.gada tā ir nedaudz samazinājusies, savukārt TOP101 vēsturē redzama TOP101 un IKP vērtības korelācija, kas gan ir nobīdīta laikā,” par topa tendencēm sacīja Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš. “Baltijas kontekstā gribu vērst uzmanību uz enerģētikas tirgu, kas turpina konsolidēties. Uz pārējo Baltijas enerģētikas uzņēmumu fona vēlos izcelt AS Latvenergo labos rezultātus vērtības pieaugumā. AS Latvenergo vērtības kāpums par 22% ir ievērojams, salīdzinot ar AS Eesti Energia un AS Lietuvos Energija +5% kāpumu katram.”

“Uzņēmumu vērtības pieaugumu sekmē laba korporatīvā pārvaldība un akcionāru spēja noformulēt un realizēt ambiciozus attīstības mērķus. Taču mūsdienās pieaugoši svarīgu lomu spēlē uzņēmumu spēja attīstīt savu tehnoloģisko potenciālu un inovācijas, “ atzina Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.

Lai veicinātu izpratni, diskusijas un sadarbību finanšu tehnoloģiju nozarē, pēc vērtīgāko uzņēmumu apbalvošanas ceremonijas notika publiskās debates: FinTech – banku vērtības apdraudējums vai iespēja. Debatēs nozares līderi un FinTech eksperti diskutēja par banku sektora izaicinājumiem un spēju pielāgoties straujajām attīstības tendencēm finanšu tehnoloģijās, un kādu ietekmei tas var radīt uz biznesa vērtību.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 ir sabiedriski nozīmīga iniciatīva, kuru kopš 2006. gada īsteno Prudentia un Nasdaq Riga. Šīs iniciatīvas pamatā ir vēlme rosināt sabiedrībā diskusijas par uzņēmumu vērtību korelācijā ar labu korporatīvo pārvaldību kā vienu no vērtību ietekmējošiem faktoriem. Projekta mērķis ir nostiprināt izpratni par uzņēmumu vērtību kā nozīmīgu atskaites punktu tālākai attīstībai. Vērtīgāko uzņēmumu saraksts tiek veidots sadarbībā ar Kredītinformācijas Birojs (LV), Creditinfo (LT) un Krediidiinfo (EE) informatīvo atbalstu. Informāciju par aktuālajiem un vēsturiskajiem Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 un Baltijas TOP10 rezultātiem iespējams iegūt mājaslapā top101.lv. Tāpat mājaslapā iespējams iepazīties ar nozares speciālistu un viedokļu līderu vērtējumu par notiekošo Latvijas un Baltijas uzņēmējdarbības vidē.

Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.

Mediju kontakti papildu informācijai:

Elina Morozļi

Prudentia, Administratīvā direktore

+371 22 332 028

elina.morozli@prudentia.lv

Dace Bulte

Nasdaq Riga, Korporatīvās komunikācijas vadītāja

+371 67 212 431

dace.bulte@nasdaq.com

 

 

2015: Latvenergo notur pirmo vietu Latvijas vērtīgāko uzņēmumu 2015.gada topā

Šodien publiskots Prudentia un Nasdaq Riga kopīgi veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Svinīgajā ceremonijā Latvijas vērtīgākā uzņēmuma balvu saņēma AS Latvenergo. Atzīmējot TOP101 desmitgades jubileju, īpašu balvu par Straujāko vērtības izaugsmi TOP101 desmitgadē saņēma AS Olainfarm.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu 2015.gada topa augšgalā savas pozīcijas saglabājušas AS Latvenergo un AS Swedbank. Abu uzņēmumu vērtību šķir mazāk nekā viens procents. Līdzšinējā Top 101 vēsturē pirmo divu vietu ieguvēji tik tuvu vēl nekad nebija atradušies. Trešajā vietā topā ierindojas AS Latvijas Valsts meži.

Būtisku vērtības pieaugumu 2015. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 piedzīvojusi arī AS Olainfarm, kas spējusi ielauzties TOP101 pirmajā desmitniekā, pakāpjoties no 16. uz 10. vietu.

Svinīgajā ceremonijā tika paziņoti un godināti ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas TOP10 vērtīgākie uzņēmumi 2015.gadā. Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP10 tiek veidots jau otro gadu. Tā galvgalī arī šogad pozīcijas saglabājusi Swedbank Grupa, kurai seko SEB Banka Grupa un Tallink Grupp.

Atzīmējot TOP101 desmitgades jubileju, ceremonijas ietvaros tika sveikti tie uzņēmumi, kas TOP101 desmitgades vēsturē vienmēr ir bijuši saraksta pirmajā desmitniekā: AS Latvenergo, AS Latvijas Valsts meži, AS Latvijas gāze, AS Lattelecom, AS Latvijas Mobilais Telefons.

Aizvadītajā gadā TOP101 iekļauto uzņēmumu vērtība augusi par 10,8% iepretim 16,5% vērtības pieaugumam pērn. Uzņēmumu vērtības pieauguma tendence ir saglabājusies pēdējo sešu gadu garumā, turklāt, pēdējos divos gados pieauguma temps ir būtiski pieaudzis. Pozitīvas izmaiņas ir vērojamas arī informācijas atklāšanā par korporatīvās pārvaldības principu ievērošanu.

“Šogad Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 aprit desmit gadi. Desmitgade ir laika periods, kurš ir pietiekami garš un interesants, tas ļauj izdarīt plašākus un dziļākus secinājumus. Desmit gadu garumā esam izanalizējuši vairāk nekā 4500 gada pārskatu un uzkrājuši iespaidīgu apjomu ar informāciju, ar kuras palīdzību iespējams meklēt likumsakarības Latvijas ekonomikā un atsevišķos tās sektoros, kā arī analizēt uzņēmumu attīstību,” novērojumos dalījās Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš. TOP 101

“Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101, sasniedzot savu desmitgadi, nenoliedzami ir kļuvis par vērtīgu informācijas resursu, kas šajā desmitgadē ir sniedzis iespēju uzņēmējiem, nozares ekspertiem un Latvijas sabiedrībai kopumā iegūt vispusīgu ieskatu par Latvijas uzņēmumu izaugsmi, attīstību un konkurētspēju,” atzina Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 ir sabiedriski nozīmīga iniciatīva, kuru kopš 2005. gada īsteno Prudentia un Nasdaq Riga. Šogad vērtīgāko uzņēmumu saraksts pirmo reizi veidots sadarbībā ar Kredītinformācijas Birojs (LV), Creditinfo (LT) un E-Business Register (EE) atbalstu. Kredītinformācijas Birojs ir vienīgais licencētais kredītinformācijas birojs Latvijā, kas tāpat kā Creditinfo ietilpst vienā no lielākajām starptautiskā kredītinformācijas pakalpojumu sniedzēju grupām.

Ar detalizētiem Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 un Baltijas TOP10 rezultātiem iespējams iepazīties mājaslapā top101.lv. Mājaslapā ir pieejami detalizēti gan šī gada, gan vēsturiskie topa rezultāti, tāpat iespējams iepazīties ar dažādu viedokļu līderu vērtējumu par notiekošo Latvijas un Baltijas uzņēmējdarbības vidē.Mediju kontakti papildu informācijai:

Elina Morozļi

Prudentia, Administratīvā direktore

+371 67855120

elina.morozli@prudentia.lv

Dace Bulte

Nasdaq Riga, Korporatīvās komunikācijas vadītāja

+371 67 212 431

dace.bulte@nasdaq.com

 

TOP 101 galerija:

   

  

Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.

2014: Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīts Latvenergo


Prudentia un Nasdaq Riga organizētajā Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 svinīgajā atklāšanas ceremonijā 15.oktobrī par vērtīgāko Latvijas uzņēmumu atzīts Latvenergo. Tā novērtējums šogad ir 1,3 miljrd. eiro (pirms gada – 1,127 miljrd. eiro). Jau devīto gadu pēc kārtas Prudentia un Nasdaq Riga kopīgi veic Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 izveidi. Šogad ceremonijā, kas notika mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA, pirmo reizi klātesošajiem tika prezentēta arī jaunizveidotā TOP 101 mājaslapa www.top101.lv .

Šī gada TOP101 augšgalā nemainīgi savas pozīcijas ir saglabājuši Latvenergo un Swedbank Latvia, savukārt no piektās vietas uz trešo pakāpušies Latvijas valsts meži. Ceturtajā vietā ierindojas Ventspils nafta, bet piektajā Latvijas Dzelzceļš. Topa desmitniekā pirmo reizi iekļuvis kokapstrādes uzņēmums KRONOSPAN Riga.

Visu TOP 101 - 2014 varat skatīt šeit.

Aizvadītajā gadā TOP101 uzņēmumu vērtība pieaugusi kopumā par 16%. Jau pēdējos piecus gadus ir saglabājusies tendence uzņēmumu vērtībai pieaugt, taču 2013. gadā pieauguma temps bija ievērojami straujāks. Būtiskāko pieaugumu nozaru griezumā aizvadītajā gadā ir piedzīvojusi pārstrādes rūpniecība, dabas resursu ieguve un finanšu pakalpojumi. Pozitīvas izmaiņas ir vērojamas arī labas korporatīvās pārvaldības principu ievērošanā.

Šogad pirmo reizi apkopots arī Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP10, kurā nomināciju „Visvērtīgākais uzņēmums Baltijā” saņēma Swedbank Grupa, kas apvieno Latvijas, Lietuvas un Igaunijas struktūras. Tās novērtējums šogad ir 3,2 miljrd. eiro. Baltijas visvērtīgāko uzņēmumu sveica Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Nasdaq Riga speciālbalvu „Uzņēmums ar lielāko akciju cenas pieaugumu Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101” ieguva Valmieras stikla šķiedra, kas Nasdaq Rīgas biržā ir uzrādījusi straujāko akciju cenas pieaugumu pēdējā gada laikā - par 96%. „Uzņēmums ir piedzīvojis strauju izaugsmi, un tam ir ambiciozi nākotnes attīstības plāni. Akciju cenas pieaugums skaidri parādā to, ka investori ir novērtējuši uzņēmuma stratēģisko mērķu sasniegšanu un tā attīstības perspektīvas,” atzina NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.

Savukārt Prudentia īpašo balvu „Par spēju veiksmīgi realizēt ambiciozu stratēģiju lauksaimniecībā starptautiskā līmenī”, saņēma Agrolats Holding.

“Agrolats Holding pēdējos gados sevi ir pierādījuši kā veiksmīga un pieredzējusi akcionāru un vadības komanda, kas ir dinamiskā attīstībā gan uzsākot un attīstot, gan pārdodot un nostiprinot dažādus lauksaimniecības projektus kā Latvijā tā ārzemēs”, savu izvēli pamatoja Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš.

Ar detalizētu Baltijas TOP 10 ir iespējams iepazīties šeit.

Foto:
Latvijas vērtīgāko uzņēmumu vadītāji kopā ar Latvijas Valsts prezidentu Andri Bērziņu un TOP101 veidotājiem Nasdaq Riga un Prudentia Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 svinīgajā atklāšanas ceremonijā 2014.gada 15.oktobrī.
 
No kreisās: Vitauts Paškausks, Agrolats Holding līdzīpašnieks; Kārlis Krastiņš, Prudentia valdes priekšsēdētājs; Andris Bērziņš, Latvijas Valsts prezidents; Daiga Auziņa-Melalksne, NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja; Āris Žīgurs, Latvenergo valdes priekšsēdētājs; Māris Mančinskis, Swedbank valdes priekšsēdētājs; Dainis Šēnbergs, Valmieras stikla šķiedra finanšu direktors un valdes loceklis.
Foto: Mikus Kļaviņš

 
 
Informāciju sagatavoja:
Dace Bulte, Nasdaq Riga Korporatīvo komunikāciju vadītāja
+371 67212431
dace.bulte@nasdaq.com

TOP 101 galerija:

 

 

Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.

2013: Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīts Latvenergo

Ar mērķi aktualizēt Latvijas uzņēmumu vērtības palielināšanu un noteikšanu katru gadu birža NASDAQ OMX Riga un IBS Prudentia veido Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sadarbībā ar informatīvo atbalstītāju Lursoft IT.

Šajā ekskluzīvajā pētījumā tiek vērtēta Latvijas lielāko uzņēmumu biznesa vērtība (enterprise value). Pētījums tiek veikts kopš 2006. gada. TOP101 saraksts un analīze tiek publicēts biznesa žurnālā Kapitāls. 

Vērtīgākais uzņēmums Latvijā 2013. gadā – AS Latvenergo. Sarakstā 26 jaunpienācēji.

2013. gada TOP101 kopējā bildē novērojama jau iepriekšējā TOPa iezīmētā stabilizācijas tendence. Tāpat kā gadu iepriekš, visu 101 dalībnieku kopējā vērtība ir pieaugusi par 1% - no 8,5 līdz 8,6 miljardiem latu. Pieaugusi ir arī „ieejas biļetes” vērtība – šogad TOPa 101. dalībnieka vērtība ir sasniegusi 22,9 miljonu latu (salīdzinot ar 18,4 miljonu latu gadu iepriekš). Nostiprinās tendence, kas tika fiksētā TOPā gadu iepriekš – 2012.g. Latvijas IKP izaugsmei esot praktiski identiskai 2011.g. rādītājam, bet TOPa kopējai vērtībai saglabājoties salīdzinoši stabilā līmenī, pieaug relatīvi mazāko uzņēmumu loma Latvijas ekonomikas izaugsmē. 

Lai arī no iepriekšējā gada TOPā palikušo dalībnieku īpatsvars praktiski nav mainījies, vērā ņemamas ir divas šī gada TOPa pozitīvās iezīmes –

  • pieaudzis palikušo dalībnieku īpatsvars ar novērtējuma pieaugumu (līdz gandrīz divām trešdaļām), kā arī vidējais pieaugums ir sasniedzis 42% atzīmi (salīdzinot ar 28% gadu iepriekš);
  • vidējais novērtējuma krituma lielums ir palicis praktiski bez izmaiņām.

Ar 2013. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sarakstu varat iepazīties šeit.

Pasākums 

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstu TOP 101 publiskoja 16. oktobrī Nacionālā kapitāla balvas ceremonijā, kas notika mākslas muzejā Rīgas birža. Tajā Latvijas visvērtīgāko uzņēmumu pārstāvjus sveica Valsts prezidents Andris Bērziņš un ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Iepriekšējā gadā veidoto Latvenergo valdes priekšsēdētāja Āra Žīgura rokas nospieduma atlējumu bronzā uzņēmuma pārstāvim pasniedza žurnāla Kapitāls izdevējs Mārtiņš Barkāns. Šoreiz rokas nospieduma skulptūras sagatavošanā Nacionālā kapitāla balvas izveidei, ko tradicionāli tapina mākslinieks Aivars Vilipsōns, piedalījās Latvenergo valdes loceklis Uldis Bariss. Lai kļūtu par vērtīgāko uzņēmumu, viņaprāt, ir svarīga spēja pieņemt izaicinājumus un savlaicīgi reaģēt uz izmaiņām. 

„Veiksmīgi izmantojot elektroenerģijas tirgus liberalizāciju Baltijā, gada laikā mūsu klientu skaits Lietuvā un Igaunijā ir palielinājies vairāk nekā 10 reižu, un Latvenergo ir lielākā tirgus daļa Baltijā. Turklāt pēc veiksmīgas obligāciju emisijas, pieprasījumam vairākkārt pārsniedzot piedāvājumu, reģionā mums ir prāvs pulks investoru, - bankas, pensiju fondi, uzņēmumi un privātpersonas. Tas ļauj mums šo atzinību pārvērst tālākajā ekonomiskajā izaugsmē,- gan uzņēmumam, gan investoriem sniedzot stabilu atdevi investīcijām,” izteicās U. Bariss. 

Birža NASDAQ OMX Riga savu speciālbalvu „Visstraujāk augošais biržā kotētais uzņēmums Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sarakstā” šogad pasniedza AS Olainfarm. „Uzņēmums ar vērienīgu un mērķtiecīgu darbu ir sasniedzis izcilus rezultātus. Olainfarm ir pagājušā gada tirgotākais uzņēmums starp Rīgas biržas akciju emitentiem, turklāt tam bija lielākais akciju cenu pieaugums starp Rīgas biržas Oficiālā saraksta akciju emitentiem,” uzsver Daiga Auziņa-MelalksneNASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja. „Olainfarm ir augsts biržas vērtētais uzņēmuma pārvaldības koeficients. Kā biržas uzņēmums tas regulāri atklāj finanšu informāciju un darbojas pastiprinātas investoru, mediju un sabiedrības uzraudzības apstākļos,” uzskata biržas vadītāja.

16. oktobrī Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 svinīgajā Nacionālā kapitāla balvas ceremonijā (LETA fotoattēlā no kreisās) "SEB bankas" valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols, "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis, SIA "Latvijas Mobilais Telefons" prezidents Juris Binde, finanšu konsultāciju kompānijas "Prudentia" partneris un valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš, biržas "NASDAQ OMX Riga" valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne, AS "Latvenergo" valdes loceklis Uldis Bariss, Valsts prezidents Andris Bērziņš, VAS "Latvijas dzelzceļš" prezidents Uģis Magonis, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, VAS "Latvijas Valsts meži" valdes loceklis Edvīns Zakovics un žurnāla
"Kapitāls" izdevējs Mārtiņš Barkāns.


Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.

Informāciju sagatavoja:
Dace Bulte, NASDAQ OMX Riga Korporatīvo komunikāciju vadītāja
67212431, 29423528
dace.bulte@nasdaqomx.com

 

2012: Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīts Latvenergo

Ar mērķi aktualizēt Latvijas uzņēmumu vērtības palielināšanu un noteikšanu katru gadu birža NASDAQ OMX Riga un investīciju baņķieru sabiedrība IBS Prudentia veido Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101.

Šajā ekskluzīvajā pētījumā tiek vērtēta Latvijas lielāko uzņēmumu biznesa vērtība (enterprise value). Pētījums tiek veikts kopš 2006. gada. Tas tiek publicēts žurnālā Kapitāls. Kopš 2012. gada to pavada pašu TOP 101 veidotāju veidoti aizraujoši materiāli par notikušajiem darījumiem korporatīvo finanašu jomā, tendencēm, problemātiku, TOP 101 analīze, intervijas un komentāri.

Vērtīgākais uzņēmums Latvijā 2012. gadā - Latvenergo. Sarakstā 25 jaunpienācēji.

101 Latvijas visvērtīgāko uzņēmumu kopējā vērtība 2012. gadā sasniedza 8,5 miljardus latus. Vērtīgākā Latvijas uzņēmuma statusu jau ceturto gadu saglabā Latvenergo (876 miljoni lati).

2012. gada Top 101 iezīmē stabilitāti Latvijas ekonomikā – salīdzinājumā ar iepriekšējā gada sarakstu kopējā Top 101 uzņēmumu vērtība ir palielinājusies par 1% – līdz 8,44 miljardiem latu. Uzņēmumiem saraksta virsotnē ir ļoti stabilas pozīcijas, pirmajā desmitniekā šogad ir tikai divas izmaiņas, un desmit vērtīgāko Latvijas uzņēmumu biznesa vērtība - 3,99 miljardi lati, ir gandrīz tāda pati, kā pārējo sarakstā iekļauto 91 uzņēmumu kopējā vērtība. 2012. gadā Top 101 sarakstā ir arī 25 jaunpienācēji. Ar 2012. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sarakstu var iepazīties šeit.

Pasākums

Vienlaikus ar 101 Latvijas vērtīgāko uzņēmumu saraksta publiskošanu notika ar Top 101 saistītā Nacionālās kapitāla balvas ceremonija. Ceremonija notika 2012. gada 17. oktobrī un tajā tika prezentēti jaunākie pētījuma rezultāti. Ceremonijā piedalījās Valsts prezidents Andris Bērziņš, desmit vērtīgāko uzņēmumu vadītāji un Nacionālās kapitāla balvas saņēmēji. Valsts prezidents Andris Bērziņš pasniedza speciālbalvu Olainfarm vadītājam Valērijam Maliginam par iespaidīgu uzņēmuma izaugsmi un vērtības pieaugumu, kas sasniegts veiksmīgi iekarojot eksporta tirgus. Otru speciālbalvu saņēma ABLV Bank par vērienīgu un mērķtiecīgu darbu pie uzņēmuma izaugsmes, piesaistot kapitālu ar korporatīvo obligāciju emisiju. Uzņēmuma padomes priekšsēdētājam Oļegam Fiļam to pasniedza biržas NASDAQ OMX Riga valdes locekle Liene Dubava. Galveno balvu – mākslinieka Aivara Vilipsōna veidotu bronzas skulptūru ar uzņēmuma vadītāja rokas nospiedumu saņems Latvenergo kā vērtīgākais Latvijas uzņēmums.

Gata Rozenfelda (f64) veidotajā kopbildē skatāmi Nacionālās kapitāla balvas saņēmēji, desmit vērtīgāko Latvijas uzņēmumu vadība, Top 101 veidotāji un Valsts prezidents un Ekonomikas ministrs. No kreisās: Ingrīda Rone, Lattelecom valdes locekle, Ainārs Ozols, SEB banka valdes priekšsēdētājs, Gints Bumbieris, Latvijas valsts meži valdes loceklis, Māris Mančinskis, Swedbank valdes priekšsēdētājs, Gintars Jasinsks, MAXIMA Latvija valdes loceklis, Juris Binde, Latvijas Mobilais Telefons valdes priekšsēdētājs, Agnis Buda, redaktors Kapitāls, Oļegs Fiļs, ABLV Bank padomes priekšsēdētājs, Simon Blaydes, Ventspils nafta meitas sabiedrības Latvijas kuģniecība valdes priekšsēdētājs, Daniels Pavļuts, Latvijas Republikas ekonomikas ministrs, Adrians Dāvis, Latvijas Gāze valdes priekšsēdētājs, Liene Dubava, biržas NASDAQ OMX Riga valdes locekle, Mārtiņš Barkāns, žurnāla Kapitāls izdevējs, Andris Bērziņš, Latvijas Valsts prezidents, Kārlis Krastiņš, IBS Prudentia partneris un valdes priekšsēdētājs, Valērijs Maligins, Olainfarm valdes pariekšsēdētājs, Āris Žīgurs, Latvenergo valdes priekšsēdētājs. Foto: Gatis Rozenfelds (f64).

Top 101 veidošanas metodoloģija aprakstīta šeit 

Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.

Informāciju sagatavoja:
Dace Bulte, NASDAQ OMX Riga Korporatīvo komunikāciju vadītāja
67212431, 29423528
dace.bulte@nasdaqomx.com

 

2011: Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīts Latvenergo

Ar mērķi aktualizēt Latvijas uzņēmumu vērtības palielināšanu un noteikšanu katru gadu birža NASDAQ OMX Riga, investīciju baņķieru sabiedrība IBS Prudentia un biznesa ideju žurnāls Kapitāls veido Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101.

Pētījumā tiek vērtēta Latvijas lielāko uzņēmumu biznesa vērtība (enterprise value). Pētījums tiek veikts kopš 2006.gada, tas tiek  publicēts žurnāla Kapitāls novembra numurā.

Skatīt pilno Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 - šeit.

Vērtīgākais uzņēmums Latvijā - Latvenergo

Jau trešo gadu pēc kārtas par valsts vērtīgāko uzņēmumu tika atzīts Latvenergo ar biznesa vērtību gandrīz 974 miljoni latu.

Nacionālās kapitāla balvas ceremonijā, kurā tika prezentēti jaunākie pētījuma rezultāti piedalījās Valsts prezidents Andris Bērziņš un vērtīgāko uzņēmumu vadītāji.


 

Daiga Auziņa - Melalksne (NASDAQ OMX Riga) (no kreisās), Ģirts Rungainis (IBS Prudentia), Egons Mednis (Elko Grupa), Jānis Komisars (Valsts nekustamie īpašumi), Māris Mančinskis (Swedbank), Jānis Romanovskis (Grindeks), Juris Gulbis (Lattelecom), Ainārs Ozols (SEB banka), Adrians Dāvis (Latvijas Gāze), Mārtiņš Barkāns (LETA), Valsts prezidents Andris Bērziņš, Valērijs Terentjevs (Liepājas metalurgs), Agnis Buda (Kapitāls), Āris Žīgurs (Latvenergo), Uģis Magonis (Latvijas Dzelzceļš), Juris Pūce (Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs), Juris Binde (Latvijas Mobilais Telefons). Foto:LETA.

Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš pasniedza īpašu Atzinības rakstu uzņēmumam Liepājas metalurgs par nozīmīgāko starptautisko investīciju starp Latvijas uzņēmumiem.

IBS Prudentia partneris Ģirts Rungainis apbalvoja vērtīgāko ārvalstu tirgos strādājošo tirdzniecības uzņēmumu - Elko Grupa.

Biržas NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa - Melalksne pasniedza Atzinības rakstu  uzņēmumam Latvijas Gāze - kā visu laiku vērtīgākajam Biržā kotētajam uzņēmumam Latvijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstā.

Nacionālās ziņu aģentūras LETA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Barkāns apbalvoja uzņēmumu Grindeks, kas atzīts par valsts ekonomikai nozīmīgas nozares līderi ar starptautisku konkurētspēju.

Pētījuma metodoloģija

Kopumā tika izvērtēti vairāk nekā 300 Latvijas uzņēmumu finanšu rādītāji 2010. gadā un to pārvaldības riski. Uzņēmumi topā netiek sakārtoti pēc kāda viena atsevišķa to finanšu rādītāja, piemēram, apgrozījuma vai peļņas. Lai pēc iespējas labāk atspoguļotu uzņēmumu aktuālo biznesa vērtību attiecīgajās nozarēs, ņemts vērā līdzīgu Eiropas publisko uzņēmumu izaugsmes potenciāla un riska profila novērtējums.

Uzņēmumu pārvaldības riskus pēc īpaši izstrādātas metodoloģijas vērtēja birža NASDAQ OMX Riga. Šie riski un esošā biznesa modeļa caurspīdīgums veido daļu no katra uzņēmuma vērtības, un šajā topā to ietekme uz novērtējumu atsevišķiem uzņemumiem bija līdz pat 15%.

 

Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.