TOP 30 vērtīgāko uzņēmumu kopējā vērtība Lietuvā, Latvijā un Igaunijā ir 45 miljardi eiro.
Illar Kaasik, Prudentia Tallinn vadošais partneris
Global MA Network partneris
Vērtīgākais uzņēmums Baltijā joprojām ir “Maxima” īpašnieks – “Vilniaus Prekyba”. Tā iespaidīgais 5,3 miljardu eiro apgrozījums, darbība sešās valstīs, 2000 veikali un 46 000 nodarbināto, padara to par ļoti veiksmīgu Lietuvas investoru dibinātu uzņēmumu. Papildus “Maxima” mēs to pazīstam arī ar zīmoliem “Barbora”, “Euro Apotheca” un “Akropolis”. Vai šis veiksmes stāsts turpināsies, ņemot vērā konkurences pieaugumu mazumtirdzniecības tirgū, jo Latvijā un Igaunijā ienāk “Lidl”, rādīs tikai laiks.
Vērtīgākais Igaunijas uzņēmums ir “Eesti Energia”, kas atrodas 6. vietā, kam seko Latvijas “Latvenergo”. Kopumā TOP 30 atrodami desmit Igaunijas uzņēmumi, kas nav slikts rezultāts, ņemot vērā, ka Igaunijā ir vismazāk iedzīvotāju. Turklāt TOP 30 nav iekļauti tehnoloģiju uzņēmumi. Aprēķinot no investoriem piesaistīto kapitālu, “Bolt” ierindotos 3. vietā. Saskaņā ar “Mergermarket” datiem 2021. gada pirmajos trīs ceturkšņos pasaulē ir notikušas uzņēmumu iegādes 4,5 triljonu ASV dolāru vērtībā, no kurām 27 % ir iegādes tehnoloģiju nozarē un 10 % - veselības aprūpes nozarē. No veselības aprūpes nozares uzņēmumiem TOP 30 ar 4,3 miljardu eiro vērtību ir pārstāvēts Lietuvas uzņēmums “Thermo Fisher Scientific Baltics”, kas darbojas biotehnoloģiju izstrādes jomā. Uzņēmums ir daļa no grupas, kuras galvenais birojs atrodas Masačūsetsā, ASV un kura specializējas pretvēža zāļu izstrādē, pārtikas drošībā un klīniskajos pētījumos.
Otrs lielākais Latvijas uzņēmums ir “Latvijas Valsts Meži”, kas savā darbībā ir līdzīgs Igaunijas “Valsts meža apsaimniekošanas centram”. Ievērības cienīgs ir arī trešais lielākais Latvijas uzņēmums “Mikrotīkls”. Uzņēmums tika dibināts 1996. gadā nolūkā izstrādāt sistēmas maršrutētājiem un bezvadu interneta pakalpojumu sniedzējiem. Šodien uzņēmums, kas darbojas ar zīmolu “MikroTik”, piedāvā aparatūru un programmatūru interneta pieslēgumam vairākās dažādās pasaules valstīs un ir nozīmīgs globāls spēlētājs savā jomā. Starp citu, tam ir ļoti ienesīgs uzņēmējdarbības modelis - 2020. gadā uzņēmums nopelnīja 84 miljonus eiro EBITDA, bet tā apgrozījums bija 360 miljoni eiro!
Septiņi TOP 30 uzņēmumi nav klasificējami pēc valsts. Tā kā tie ir uzņēmumi, kas darbojas vairākās Baltijas valstīs un tiem ir ārvalstu īpašnieki, saraksta sastādītāji uzskatīja par pareizu nenoteikt šo uzņēmumu valsts statusu. To vidū ir bankas, telekomunikāciju uzņēmumi un degvielas uzpildes stacijas.
“Nasdaq” korporatīvās pārvaldības rādītājos biržā kotētie uzņēmumi ierindojās ārkārtīgi augstā vietā. Vislabāko rezultātu ieguva “Ignitis”, saņemot 100 punktus jeb maksimālo punktu skaitu. Tajā pašā laikā “Bite Lietuva” ieguva viszemāko punktu skaitu. Igaunijā ir visvairāk biržas sarakstā iekļauto uzņēmumu TOP 30, kopā pieci, ieskaitot “Eesti Energia”, kas ilustrē kapitāla tirgu attīstību un praksi dažādās valstīs. Arī šajā gadījumā jāuzsver Igaunijas uzņēmumiem pieejama iespēja - kotēt sava uzņēmuma akcijas “Nasdaq” biržā, piesaistīt kapitālu un, izmantojot M&A stratēģiju, panākt strauju izaugsmi un realizēt dažādas sinerģijas, lai palielinātu uzņēmuma vērtību. Pašreizējā situācija kapitāla tirgos pasaulē un arī Igaunijā piedāvā labas iespējas.