TOP101 2023. gada Latvijas Uzņēmumu Aplēse: Starp Krīzi un Iespējām | Kārlis Krastiņš


2023. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 veidojam jau 18 gadu. Šoreiz to tiešām veidojam ļoti sarežģītā laikā. Kad bija COVID-19 pandēmija, tad likās, tai beidzoties, būs mierīgāki laiki un TOP101 varēsim veidot stabilākos apstākļos. Bet pienāca 2022. gads, Krievija izvērsa pilna mēroga karu Ukrainā, tādejādi sašūpojot globālo drošības situāciju pasaulē, tas izraisīja krīzi Eiropas energoresursu tirgū, kur 2022. gadā cenas atsevišķiem resursiem pieauga pat vairākas reizes. Šie notikumi un spēcīgais pēc COVID-19 ēras pieprasījums izraisīja sen neredzētu inflācijas kāpumu gan OECD, gan citās mazāk attīstās valstīs, kur inflācija sasniedza divciparu skaitļus. Centrālās bankas rīkojās un drastiski sāka palielināt procentu likmes. Cīņa ar inflāciju un procenta likmju kāpums vēl nav galā, lai arī inflācija sāk pakāpeniski mazināties. Iedzīvotāji, firmas un valdības savukārt, nav sajūsmā par šo situāciju un realizēto centrālo banku politiku. Valdības ir spiestas iejaukties ekonomikās, piešķirt dažādas subsīdijas un atbalstu iedzīvotājiem un firmām, kas cieš no energoresursu kāpuma un augstām procentu likmēm. Kritikai tiek pakļautas bankas, tām pārmesta pārāk liela peļņa, pasivitāte kreditēšanā. Daudzās valstīs tiek ieviesti speciāli banku nodokļi.

Visi šie notikumi tiešā veidā ir skaruši Latvijas uzņēmumus. 2022. gada pārskatos daudzi Latvijas uzņēmumi kā būtiskus faktorus, kas ir ietekmējuši to biznesu, min Krievijas uzsākto pilna mēroga karu Ukrainā, sankcijas un procenta likmju kāpumu.

TOP101 metodoloģija izmanto pēdējos publiski pieejamos gada pārskatus, kas attiecīgi ir par 2022. kalendāro gadu (ir dažas firmas, kam ir atšķirīgs periods) un Eiropas biržu reizinātājus par stāvokli 2023. gada jūnija beigās. Līdz ar to notikumi, kas notika 2023. gadā, nav atspoguļoti uzņēmumu finansēs un attiecīgi TOP101, šī gada notikumu ietekme parādās TOP101 caur biržu reizinātājiem.

Kopumā, neskatoties uz visiem 2022. un 2023. gadu satricinājumiem, kopējā uzņēmumu vērtība ir augusi par 5 procentiem. Tas ir labs sasniegums, mēģināsim saprast, kas to ir veidojis.

Vērtīgākais Latvijas uzņēmums otro gadu ir SWEDBANK BALTICS, AS. Tas nav pārsteigums, jo pēc Swedbank grupas lēmuma 2021. gadā visu Baltijas biznesu konsolidēt Latvijas uzņēmumā, šī banku grupa kā lielākā pēc biznesa apjoma Baltijā un tās esamība Latvijā līderpozīcijās jautājumus neizraisa. SWEDBANK BALTICS, AS ir uzrādījusi vērtības kāpumu +7% sasniedzot gandrīz 3,4 miljardu EUR vērtību.

Te gribas teikt, ka visa finanšu nozare kopumā uzrāda mērenu vērtības kāpumu, vai arī mērenu vērtības kritumu – apdrošināšanas nozarē. No vienas puses bankām 2022. gada 2. pusē peļņa pieauga, no – otras puses, investoru acīs pieauga arī riski un banku vērtības reizinātāji biržās īpaši nemainījās uz augšu.

Mūsuprāt, daudzu Eiropas valstu valdību un arī Latvijas kritika bankām nav īsti pamatota, jo banku nozare jau ilgstoši saskaras ar dažādam grūtībām. Latvijas gadījumā bankām ir jāstrādā ļoti stigrā uzraudzības režīmā, kas tika ieviests t.s. “uzraudzības kapitālā remonta” laikā, gan Latvijā vēl ir ļoti daudz darāmā kreditoru un mazākuma akcionāru tiesību aizsardzības jomā. Tas viss mazina Latvijas banku starptautisko konkurētspēju un nevecina investīciju ieplūšanu - gan banku sektorā, gan ekonomikā kopumā, gan kavē banku vēlmi kreditēt. Situāciju arī neuzlabos iespējamie “banku nodokļi”, par kuriem Latvijā tiek diskutēts un kurus ir ieviesušas Lietuva, Igaunija, Itālija un citas Eiropas valstis.

Priecē pārstrādes rūpniecība, jeb vienkārši sakot - ražošana. TOP101 ir iekļuvuši 31 uzņēmums, kas ir jauns rekords, ar kopējo vērtību gandrīz 6 miljardi EUR. Interesanti, ka 15 uzņēmumiem vērtība ir kritusi, 16 ir augusi, no tiem 4 ir jaunpienācēji, no kuriem ar gandrīz 122 miljonu EUR vērību lielākais ir PULSAR OPTICS, SIA. Nozares līderis un 4. vērtīgākais Latvijas uzņēmums MIKROTĪKLS, SIA ir zaudējis vērtībā 10%, savā gada pārskatā Krievijas karu un piegāžu ķēžu problēmas minot kā galvenos negatīvos faktorus. Lielāko vērtības kāpumu ir uzrādījuši optiskās šķiedras, optisko iekārtu ražotāji, kam ir t.sk. ražotnes Līvānos, LIGHT GUIDE OPTICS INTERNATIONAL, SIA un CERAM OPTEC, SIA, kas kāpuši attiecīgi par 55% un 41%. VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, AS ir uzrādījusi solīdu kāpumu 21% apmērā.

No ražotājiem kritumu ir uzrādījuši gandrīz visi kokrūpniecības uzņēmumi. Pēc rekordiem vērtības kāpumā 2022. gada TOP101 ir sekojis kritums. To noteica peļņas kritums gandrīz visiem uzņēmumiem, ko, savukārt ir ietekmējis kritums cenās un pieprasījumā pasaules tirgos, un, protams, arī Krievijas kara faktors. Izņēmums ir tikai STIGA RM, SIA, kas veica un turpina veikt nopietnas investīcijas ražotnēs, un 2022. gadā ir nostrādājis ar ievērojamu peļņas kāpumu un attiecīgi tā vērtība ir palielinājusies par 26%.

Lielāko vērtības kāpumu par 115% ir uzrādījusi nacionālā aviokompānija AIR BALTIC CORPORATION, AS. Labu kāpumu ir uzrādījis arī cits aviācijas nozares pārstāvis SMARTLYNX AIRLINES, SIA, attiecīgi +55%. To nosaka lielais pieprasījuma kāpums pēc aviācijas pārvadājumiem, kas jau sākās 2021. gada otrajā pusē, kad mazinājās COVID-19 pandēmijas ietekme. Cilvēki grib ceļot, atpūsties, biznesa pārstāvji grib satikt savus partnerus ne tikai video formātā , bet arī klātienē. AIR BALTIC CORPORATION, AS ir izdevies 2022. gadā sasniegt pirms COVID-19 biznesa apjomus apgrozījuma ziņā, bet, kas vēl būtiskāk, ievērojami kāpināt savu rentabilitāti. Ceram, ka tas palīdzēs kompānijas plāniem realizēt pirmreizēju uzņēmuma akciju izlaišanu fondu biržā, jeb IPO, 2024. gadā.

Prieks arī redzēt TOP101 vairākuma no informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju (IT&T) nozares uzņēmumu vērtības kāpumu. Kopumā IT&T nozari TOP101 pārstāv 10 uzņēmumi ar kopēju vērtību tuvu 2,3 miljardiem EUR. Interesanti ir minēt jaunpienācēju DISCOVER CAR HIRE, AS, kas ir auto nomas meklēšanas platforma, darbojas globāli. Ja firma turpinās augt tikpat strauji arī turpmāk, tā var potenciāli kļūt par nākamo Latvijas vienradzi jeb kompāniju, kas sasniedz 1 miljarda EUR vērtību. Stabili turpina augt globāla biznesa kompānija ZABBIX, SIA, kura vērtība ir pārsniegusi 100 miljonu EUR. ZABBIX, SIA izstrādā programmatūru un sniedz servisu, kas ļauj monitorēt uzņēmumu tīklu un iekārtu darbību. Te gan jāsaka, ka Latvijas vienradzis Printful mūsu TOP101 ir ar zemāku vērtību, jo TOP ir vērtēts tikai PRINTFUL LATVIA, AS bizness. Uzņēmums neveic visu grupas gada pārskatu konsolidāciju Latvijā.

Šī gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 aplēse ir spožs pierādījums mūsu uzņēmēju izturībai un spējai pielāgoties mainīgajai globālajai videi. Neskatoties uz ģeopolitiskajiem konfliktiem, pandēmijas sekām un ekonomisko nestabilitāti, Latvijas uzņēmumi, īpaši tie, kuri pieder pie privātā kapitāla, ir parādījuši veiktspēju, adaptējoties jauniem apstākļiem un nodrošinot augstas kvalitātes preces un pakalpojumus gan vietējā, gan ārējā tirgū.

Latvijas uzņēmumi ir parādījuši savu izturību un inovāciju spējas grūtā laikā, taču mums ir jāatzīst, ka vēl ir daudz darāmā. Lai gan redzam pozitīvas tendences un uzņēmējdarbības izaugsmi nākotnē, mums jāturpina strādāt pie uzņēmējdarbības vides uzlabošanas, inovāciju veicināšanas un konkurētspējas paaugstināšanas. Tikai sistemātiska un mērķtiecīga pieeja ļaus Latvijai nostiprināt savas pozīcijas, veicinot ekonomikas stiprināšanos un starptautisko atzīšanu.


Eksperta viedoklis

TOP101-panel-Discussion-Drivers-and-Challenges-for-IPO-and-MA-Deals

TOP101 paneļdiskusija: Dzinuļi un izaicinājumi IPO un M&A darījumiem.

Skatīt vairāk
Three-Lithuania-based-companies-lead-the-Baltic-TOP-30-Most-Valuable-enterprises-list

Trīs Lietuvā bāzēti uzņēmumi ieņem Baltijas TOP 30 vērtīgāko uzņēmumu augšgalu

Skatīt vairāk
vertigako-baltijas-uznemumu-saraksta-iekluvusas-piecas-latvijas-kompanijas

Vērtīgāko Baltijas uzņēmumu sarakstā iekļuvušas piecas Latvijas kompānijas

Skatīt vairāk