Trīs Lietuvā bāzēti uzņēmumi ieņem Baltijas TOP 30 vērtīgāko uzņēmumu augšgalu
• Thermo Fisher Scientific Baltic, kura novērtējums pārsniedz 6,1 miljardu eiro, otro gadu pēc kārtas saglabā Baltijas vērtīgākā uzņēmuma pozīciju.
• Revolut, kas tagad konsolidē savus rezultātus Lietuvā, pārspēj Swedbank un SEB kopējo vērtējumu
• Pašreizējie “zelta laiki” kokrūpniecībā pacēluši Baltijas mežu apsaimniekošanas uzņēmumu vērtību līdz nebijušām virsotnēm
Thermo Fisher Scientific Baltics, kas specializējas dzīvības zinātnes pētījumu un diagnostikas produktu ražošanā un izplatīšanā pasaules mērogā, otro gadu pēc kārtas ir nodrošinājis savu vērtīgākā uzņēmuma pozīciju Baltijā. Neskatoties uz pieprasījuma samazināšanos pēc produktiem un komponentiem, kas saistīti ar Covid-19 pandēmiju, uzņēmuma vērtība turpināja augt, pagājušajā gadā reģistrējot 2% pieaugumu un sasniedzot vērtību, kas pārsniedz 6,1 miljardu eiro. Ievērojamā attīstībā Revolut Holdings Europe ir kļuvis par otro vērtīgāko uzņēmumu Baltijā, kura novērtējums pārsniedz 5,9 miljardus eiro. Trešo vietu ieņem Lietuvai piederošā Vilniaus prekyba grupa, kuras vērtība ir palielinājusies līdz 4,8 miljardiem eiro.
Vērtīgāko uzņēmumu sarakstu trijās Baltijas valstīs — Lietuvā, Latvijā un Igaunijā — sastādīja eksperti no Confidentus , Prudentia un Nasdaq birojiem Viļņā, Rīgā un Tallinā, veicot visaptverošu finanšu analīzi, pamatojoties uz publiski pieejamo informāciju par kompānijas darbību un pārvaldību. 30 labāko uzņēmumu vērtība svārstās no 702,5 miljoniem eiro līdz vairāk nekā 6,1 miljardam eiro, kā rezultātā kopējā kopējā vērtība ir 55 miljardi eiro.
Investīciju banku eksperts un Confidentus partneris Kristupas Kukarskas, kurš analizēja Lietuvas uzņēmumu vērtību, atzīmē: "Lietuvā reģistrēto Baltijas vērtīgāko uzņēmumu skaits pēdējā gada laikā ir pieaudzis no astoņiem līdz desmit. Lietuvas uzņēmumi joprojām ir vadošie sarakstā, un to kopējā vērtība ir vislielākā, šogad sasniedzot gandrīz 26,3 miljardus eiro, kas atspoguļo ievērojamu 40,6% pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Šis nozīmīgais pieaugums ir saistīts ar Revolut Holdings Europe, kas konsolidē uzņēmuma Revolut Bank rezultātus Lietuvā, inaugurāciju Baltijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstā, sasniedzot 5,9 miljardu eiro vērtību. Baltijas vērtīgāko uzņēmumu saraksts saruka no sešiem uz četriem Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem, ar tādu pašu uzņēmumu skaitu (10) turpina Igaunijā reģistrētie uzņēmumi un sarakstā ietilpst arī seši uzņēmumi, kas reģistrēti divās vai vairākās Baltijas valstīs."
Līderis saglabāja savas pozīcijas, pat samazinoties ieņēmumiem un peļņai
Thermo Fisher Scientific Baltic, vērienīga ASV zinātnisko produktu uzņēmuma Thermo Fisher Scientific meitasuzņēmums, kas ierindojās pirmajā vietā Baltijas valstu 30 vērtīgāko uzņēmumu topā, 2022. gadā piedzīvoja ieņēmumu samazināšanos par 24% līdz 1,477 miljardiem eiro. Tas saistīts ar samazinātu pieprasījumu pēc produktiem, kas saistīti ar Covid-19 pandēmiju. Tomēr uzņēmums veiksmīgi palielināja tīrās peļņas maržu no 31,83% līdz 37,54% kā rezultātā tīrā peļņa samazinājās tikai nedaudz - līdz 554 miljoniem eiro.
2022. gada Thermo Fisher Scientific Baltic ziņojumā tika prognozēts, ka pašreizējās globālās ģeopolitiskās un makroekonomiskās tendences var turpināt ietekmēt uzņēmuma ieņēmumus šogad. Konflikts starp Krieviju un Ukrainu licis valstīm koriģēt savus budžetus, novirzot līdzekļus aizsardzības sektora stiprināšanai. Šīs pārmaiņas vēlāk ir samazinājušas ieguldījumus zinātnes nozarē un tehniskajos jauninājumos.
Revolut faktiskā vērtība Baltijas valstīs ir atklāta, uzņēmumam strauji pakāpjoties uz otro pozīciju Baltijas TOP30, pat soli virs Vilniaus prekyba
2022. gada jūlijā pēc Lietuvas Bankas lēmuma pasludināt Revolut Holdings Europe kā finanšu konglomerāta daļu, uzņēmums veiksmīgi iegādājās 100% Revolut Bank, Revolut Insurance un Revolut Securities Europe īpašumtiesības. Šis stratēģiskais solis padarīja Revolut par vienu no visvērtīgākajiem Baltijas valstīs reģistrētajiem uzņēmumiem, kura aplēstā vērtība ir 5,9 miljardi eiro.
Līdz 2021. gada beigām Revolut Bank, globālās finanšu platformas Revolut Lietuvas filiāle, ieguva pilnu bankas licenci no Eiropas Centrālās bankas. Šī akreditācija bankai deva tiesības sniegt maksājumu pakalpojumus, emitēt elektronisko naudu, uzturēt ar noguldījumu apdrošināšanu segtos kontus un izsniegt saviem klientiem patēriņa kredītus. Publiski pieejami dati liecina, ka Revolut apkalpo 35 miljonus individuālo klientu un 500 000 korporatīvo klientu visā pasaulē.
Pēc Prudentia vadošā partnera Kārļa Krastiņa teiktā, bankas un citas finanšu institūcijas ir bijušas zem pastāvīga spiediena, sākot no regulatoriem un beidzot ar valdībām un plašāku sabiedrību, īpaši sākot ar 2022. gada sākumu. Centrālās bankas visā pasaulē cīnās ar inflāciju, procentu likmes ir pieaugušas līdz līmenim, kas nav novērots vairāk nekā 10-15 gadus. Bankas uzrādīja strauju rentabilitātes pieaugumu, taču dažiem kritiķiem par pārsteigumu tas nav atspoguļojies vērtības pieaugumā. Visas Baltijas TOP 30 bankas piedzīvoja mērenu viencipara pieaugumu un dažas pat vērtības samazināšanos.
Taču 2023. gada Baltijas TOP 30 ir viens nozīmīgs jaunpienācējs – tas ir Revolut Holdings Europe. Revolut grupa 2022. gadā veica strukturālas izmaiņas, un visu biznesu Eiropā šobrīd pārvalda Eiropas holdings, kurā darbojas 3 Lietuvā reģistrēti uzņēmumi. Revolut darbība un finanses 2022. gadā uzrādīja dažus izaicinājumus, ko ikviens var redzēt Revolut gada pārskatā . “Taču Revolut joprojām ir nozīmīgs pasaules mēroga spēlētājs fin-tech nozarē. Mēs redzam milzīgas atšķirības tajā, kā investori vērtē “mantotās bankas” ( Revolut definīcija) un citus finanšu tehnoloģiju uzņēmumus, piemēram, Revolut. Bankām vidējā cenas un bilances attiecība ir 0,88, bet Revolut līdzinieku grupai – 14,77,” stāsta K. Krastiņš.
Trešo vietu saglabājušā Vilniaus prekyba tīrā peļņa katru gadu pēc kārtas samazinājās par aptuveni 10%. Tomēr konsolidētais apgrozījums pieauga par 17% un pārsniedza 6,5 miljardus eiro. Aptieku tīkla Euroapotheca, lielveikalu tīklos Maxima un Ermitažas, tirdzniecības centros Akropolis, kā arī ar meitasuzņēmumu pārvaldīto nekustamo īpašumu attīstības un nomas uzņēmumu kopējais darbaspēks līdz 2022. gada beigām pieauga par 7%, līdz ar to grupas darbinieku skaits pārsniedz 47 000.
Swedbank Baltija nodrošināja ceturto vietu Baltijas vērtīgāko uzņēmumu desmitnieka sarakstā, piedzīvojot 7% pieaugumu līdz gandrīz 3,4 miljardiem eiro. Tikmēr piektajā vietā ierindojās Latvijā reģistrēts uzņēmums Latvenergo , kura vērtība pieauga par 19%, sasniedzot 2,9 miljardus eiro. Vienīgās izmaiņas reitingā starp šiem Top 30 uzņēmumiem ir saistītas ar jauna dalībnieka Revolut Holdings Europe parādīšanos Baltijas tirgū.
Ignitis Grupė, kas pērn ieņēma piekto pozīciju, tagad ir nokāpusi uz septīto vietu. To apsteidza Willgrow (iepriekš ME investicija). Šajā ieguldījumu sabiedrībā ietilpst loģistikas pakalpojumu sniedzējs Girteka Group un industriālo nekustamo īpašumu attīstītājs Sirin Development. 2022. gadā uzņēmuma novērtējums pieauga par 55%, pārsniedzot 2,5 miljardus eiro.
Pretstatā tam, Lietuvas Geležinkeliai, kas iepriekšējā gadā ieņēma devīto pozīciju, piedzīvojusi ievērojamu kritumu, šogad ieņemot 20. pozīciju. Grupas kopējā vērtība piedzīvoja strauju kritumu par 28% (389 miljoniem eiro), un tīrā peļņa pagājušajā gadā bija tikai 1,2 miljoni eiro, kas ir krasā pretstatā gandrīz 20 kārtīgajam pieaugumam 2021. gadā (23,5 miljoni eiro). Neskatoties uz pasažieru pārvadājumu pieaugumu par 35% 2022. gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kravu apjomi būtiski saruka par 39%, sasniedzot 31 miljonu tonnu, kas ir par 20 miljoniem tonnu mazāk nekā 2021. gadā.
Problēmas, ar kurām 2022. gadā saskārās Lietuvos Geležinkeliai, kā izklāstīts viņu ziņojumā, tika skaidrotas ar Krievijas karu Ukrainā, sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju, kā arī klientu lēmumiem samazināt sakarus ar šīm valstīm.
Visi trīs valsts uzņēmumi Latvijā, Igaunijā un Lietuvā ir nodrošinājuši pozīcijas Baltijas TOP 30
Latvijas valsts uzņēmums Latvijas valsts meži, kas atbildīgs par valstij piederošo meža īpašumu pārvaldīšanu un apsaimniekošanu uzrādīja izcilu izaugsmi par 64%, sasniedzot 2,2 miljardu eiro vērtību un ierindojoties 9. vietā Baltijas vērtīgāko uzņēmumu top 30 sarakstā. Igaunijas Valsts mežu apsaimniekošanas centrs (Riigimetsa majandamise keskus), kas ieņem 23. vietu top 30, arī uzrādīja spēcīgus rezultātus ar vērtības pieaugumu par 25%, sasniedzot 1 miljardu eiro.
Lietuvas Valsts mežu uzņēmums sasniedza nozīmīgu pavērsienu, debitējot vērtīgāko uzņēmumu sarakstā, ieņemot 27. vietu ar vērtību 791 miljons eiro. 2022. gadā uzņēmums uzrādīja lielāko peļņu kopš dibināšanas, uzrādot apgrozījumu 320 miljonu eiro apmērā (salīdzinājumā ar 205,9 miljoniem eiro 2021. gadā) un 127,5 miljonu eiro peļņu pirms nodokļu nomaksas (salīdzinājumā ar 44,5 miljoniem eiro 2021. gadā).
Ar valstīm piederošo meža īpašumu pārvaldīšanu un apsaimniekošanu nodarbojas uzņēmumi ar kopējo vērtību, kas 2022. gadā pārsniedz 4 miljardus eiro.
Kopēja Baltijas mežu apsaimniekošanas uzņēmumu vērtību konsolidācija šo meža gigantu pozicionētu kā ceturto vērtīgāko uzņēmumu Baltijā. Šo uzņēmumu panākumi ir saistīti ar labvēlīgajiem apstākļiem kokmateriālu tirgū un stratēģiskajām investīcijām atjaunošanā, norāda Confidentus partneris K. Kukarskas .
“Šī gada Baltijas TOP 30 mēs redzam spēcīgu visu 3 Baltijas mežu apsaimniekošanas uzņēmumu pārstāvniecību. Meži ir svarīgs faktors mūsu valstīm, īpaši ņemot vērā ilgtspējības un klimata problēmas. Tomēr ir svarīgi uzsvērt, ka plašākā kokapstrādes nozarē situācija joprojām ir sarežģīta. Pasaules preču tirgi joprojām ir nestabili, nekustamo īpašumu un jauno mājokļu tirgus ir būtiski samazinājies 2022. gadā un turpinās arī 2023. gadā. Valsts meža uzņēmumi ir lielākie izejvielu piegādātāji kokapstrādes uzņēmumiem, piemēram, Graanul Invest un daudziem citiem zāģmateriālu, saplākšņa ražotājiem, mēbeļu sagataves utt. Kopumā pēc ļoti labiem rezultātiem 2022. gadā daudziem kokapstrādes uzņēmumiem šogad ir samazinājusies vērtība”, piebilst K. Krastiņš, Prudentia vadošais partneris.
Infortar nonāk Igaunijas biržā
Illars Kassiks, Prudentia partneris Igaunijā min, ka svarīgs notikums ir Infortar akciju sākotnējais publiskais piedāvājums jeb IPO. Tā parakstīšanās periods beidzas 7. decembrī un akcijas pirmo reizi paredzēts tirgot Tallinas Fondu biržā 14. decembrī. Piedāvājumā emitējamo akciju skaits svārstās no 1 200 000 līdz 1 980 000 un piedāvājuma cenu diapazons ir 26 — 32 eiro par akciju. Līdz ar to piedāvājuma finansiālais apjoms ir no 31,2 līdz 63,4 miljoniem eiro.
“Vairāk nekā 25 darbības gadu laikā Infortar ir pakāpeniski palielinājis savu investīciju portfeli, un šobrīd grupai ir 48 meitas uzņēmumi. Starp lielākajām investīcijām ir 100% līdzdalība Eesti Gaas , Igaunijas lielākajā gāzes uzņēmumā, un aptuveni 42% akciju Tallink Grupp, vadošā jūras kuģniecības un transporta grupā Baltijas jūras reģionā. Turklāt Infortar ir ievērojams nekustamo īpašumu portfelis, galvenokārt Tallinā un tās apkārtnē, kā arī akcijas citos uzņēmumos, kas atbalsta tā pamatdarbību”, stāsta I. Kasiks.
Baltijas uzņēmumu vērtības analīzē tika izvērtēti dati no aptuveni 1000 uzņēmumiem, kas darbojas Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Izmantojot salīdzināmo reizinātāju metodi, tika noteikta uzņēmuma vērtība (vai pašu kapitāla vērtība finanšu pakalpojumu uzņēmumiem). Novērtējumā tika ņemta vērā arī uzņēmumu pārvaldība, paļaujoties uz publiski atklātu informāciju. Publiski kotētajiem uzņēmumiem vērtības tika aprēķinātas, pamatojoties uz biržas slēgšanas cenām.
Svarīgi atzīmēt, ka pētījumā tika izmantoti tikai publiski pieejami dati par Baltijas valstīs reģistrētiem uzņēmumiem. Līdz ar to tika izslēgti ievērojami Baltijas tehnoloģiju jaunuzņēmumi un vienradži, kas izvēlējās konsolidēt savus finanšu rezultātus ārpus Baltijas valstīm. Gadījumos, kad uzņēmums darbojās vairākās Baltijas valstīs, tā vērtība tika novērtēta konsolidēti.
30 vērtīgākās kompānijas Baltijas valstis 2023. gadā ( vērtība EUR )
1. Thermo Fisher Scientific Baltics, UAB – 6,180 B
2. Revolut Holdings Europe, UAB – 5,924 B
3. Vilniaus prekyba, UAB – 4,816 B
4. Swedbank Baltics, AS – 3,397 B
5. Latvenergo, AS – 2,912 B
6. Willgrow, UAB – 2,549 B
7. Ignitis grupė, AB – 2,463 B
8. SEB Bank Group –2,312 B
9. Latvijas Valsts Meži, AS – 2,206 B
10. Telia Group – 1,897 B
11. Enefit Green, AS – 1,458 B
12. Luminor Bank, AS – 1,352 B
13. Eesti Energia, AS – 1,204 B
14. Tele2 Group – 1,202 B
15. Mikrotikls, SIA – 1,182 B
16. LHV Group, AS – 1,154 B
17. Baltic Classifieds Group – 1,115 B
18. Tallink Grupp, AS – 1,106 B
19. Bitė Lietuva, UAB – 1,082 B
20. Lietuvos geležinkeliai, AB – 1,049 B
21. Riigi Kinnisvara, AS – 1,030 B
22. Graanul Invest, AS – 1,020 B
23. Riigimetsa Majandamise Keskus, SA – 1,012 B
24. Gren Group – 1,010 M
25. Utilitas, OÜ – 844 M
26. Infotar, AS – 799 M
27. Valstybinių miškų urėdija, VĮ – 791 M
28. Rimi Group – 732 M
29. Koncernas Achemos Grupė, UAB – 730 M
30. Epso-G, UAB – 702 M