Pārmaiņu inovācijas biznesa vērtības celšanai


Biznesa attīstība Latvijā ir grūti iedomājama bez finanšu tehnoloģijām jeb FinTech. Pašlaik vai ikviens veiksmīgs un ilgtspējīgs bizness balstās uz tehnoloģijām. FinTech noteikti nozīmē arī lielāku konkurenci visam tradicionālajam. Svarīgākais ir spēt šīs tehnoloģijas pielietot tādā veidā, lai nodrošinātu papildu vērtību saviem klientiem, jo tas nosaka uzņēmuma panākumus.

Jau kopš pašiem pirmsākumiem Nasdaq ir virzījis pārmaiņas ar inovācijām tehnoloģijās, izaicinot visu pastāvošo. Mēs izveidojām pirmo elektronisko vērtspapīru biržu un kopš tā laika esam ieviesuši neskaitāmus novatoriskus risinājumus, lai palīdzētu saviem klientiem gūt panākumus finanšu un kapitāla tirgos. Inovāciju gars joprojām dzīvo mūsos – to apliecina arī Nasdaq ieviestie blokķēdes jeb blockchain risinājumi privāto jeb slēgto emisiju vērtspapīru tirgū, tādējādi kļūstot par vienu no pirmajiem FinTech uzņēmumiem, kas daudzsološo blockchain tehnoloģiju ievieš dzīvē.

Turpinot pārmaiņu inovācijas, pašlaik Igaunijā pilotprogrammas ietvaros Nasdaq uz blockchain platformas izstrādā elektronisko balsošanas sistēmu, lai akcionāri un investori varētu piedalīties biržā kotēto uzņēmumu – un ne tikai – akcionāru pilnsapulcēs. Akcionāri, kuri ir Igaunijas iedzīvotāji vai e-rezidenti, turpmāk biržas uzņēmumu korporatīvajā pārvaldībā varēs piedalīties ērtāk un drošāk. Blockchain tehnoloģija ļaus balsis ātri un droši piereģistrēt, tādējādi būtiski uzlabojot balsošanas norisi, kas līdz šim bijis darbietilpīgs un sadrumstalots process.

Nodrošināt akcionāriem iespēju vieglāk un drošāk piedalīties uzņēmuma akcionāru sapulcēs un balsot nav tikai ērtības vai drošības jautājums. Šī mijiedarbība ir jauns modelis, kā akcionāri var sadarboties ar uzņēmuma vadību un paši veidot uzņēmuma nākotni. Padarot e-balsošanu efektīvāku un drošāku – kas ir uz blockchain tehnoloģiju balstītā risinājuma mērķis –, tiek veicināta akcionāru iesaiste uzņēmumu pārvaldībā. Kā zināms, labai korporatīvajai pārvaldībai ir būtiska ietekme uz uzņēmuma konkurētspējas palielināšanu, darbības rezultātiem un efektivitāti. Savukārt efektīvi pārvaldīts uzņēmums spēj straujāk vairot uzņēmuma vērtības ilgtermiņa pieaugumu.

Daudzi finanšu tehnoloģiju jomas speciālisti paredz blockchain milzīgu potenciālu, tāpēc šajā tehnoloģijā tiek veikti ievērojami ieguldījumi. Lielākās pasaules bankas un arī lielākie uzraugi jau ir padziļināti pētījuši šīs iespējas. Ja attīstības virziens saglabāsies, pieredzēsim uz jaunām vērtībām balstītu jaunu līmeni finanšu pakalpojumos ar FinTech palīdzību – gan radot jaunus risinājumus iesīkstējušām problēmām, gan biznesa vērtības celšanai. Arī Latvijā un Baltijā ir priekšnosacījumi šādai attīstībai. 

Indars Aščuks,

Nasdaq Latvijas Centrālā depozitārija valdes priekšsēdētājs


Eksperta viedoklis

top101-debates-kas-sekmeuznemumu-vertibas-veidosanos-latvija-un-igaunija

TOP101 Debates "Kas sekmē uzņēmumu vērtības veidošanos Latvijā un Igaunijā?”

Skatīt vairāk
has-governance-state-owned-companies-improved-over-decade

Vai valstij piederošo uzņēmumu pārvaldība 10 gados ir uzlabojusies?

Skatīt vairāk
video-top101-debates-ka-valsts-uznemumu-akciju-kotacija-birza-veicina-valsts-ekonomisko-izaugsmi

VIDEO: TOP101 Debates: Kā valsts uzņēmumu akciju kotācija biržā veicina valsts ekonomisko izaugsmi?

Skatīt vairāk