2024. gada Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 30 augšgalā – Lietuvas uzņēmumu trio, ir mainījies līderis


Preses relīze

11.12.2023

2024. gada Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 30 augšgalā – Lietuvas uzņēmumu trio, ir mainījies līderis


  • Revolut ir pakāpies uz pirmo vietu – pirmo reizi vērtība Baltijas TOPā pietuvojās 7 miljardiem eiro
  • Pirmajās trijās pozīcijās paliek Lietuvā reģistrēti uzņēmumi
  • Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 30 kopējā vērtība pieauga par 5 miljardiem eiro
  • Finanšu sektors, ko pārstāv 5 banku grupas, uzrādīja spēcīgu izaugsmi un sasniedza 17 miljardus eiro

 

Lietuvā reģistrētā finanšu kompānija UAB Revolut Holdings Europe, kas sniedz pakalpojumus no Lietuvas klientiem visā Eiropas Ekonomikas zonā, nokļuvusi Baltijas vērtīgāko uzņēmumu ikgadējā Baltijas TOP 30 augšgalā. Holdinga sabiedrība apvieno Revolut Bank, kas sniedz banku pakalpojumus, Revolut Securities Europe, kas sniedz ieguldījumu pakalpojumus, un Revolut Insurance Europe, kas sniedz apdrošināšanas pakalpojumus. Saskaņā ar ekspertu vērtējumiem, izmantojot Baltijas TOP 30 metodoloģiju, Lietuvas uzņēmumu grupas " Revolut " vērtība šogad sasniegusi 6,9 miljardus eiro un pieaugusi par 17%.

"Iepriekšējais gads mums bija kārtējais straujas izaugsmes posms, un tas neapšaubāmi atspoguļojas arī mūsu finanšu rādītājos. Eiropā mums ir vairāk nekā 35 miljoni privāto klientu, un mēs piedāvājam arvien vairāk pakalpojumu, tostarp uzkrājumu veidošanu, investīcijas un kredītus. Drīzumā sāksim izsniegt mājokļu kredītus, ko pirmie izmēģinās lietuvieši. Plānojam turpināt izaugsmi," stāsta Revolut Holdings Europe izpilddirektors Vītauts Valvonis .

UAB Vilniaus prekyba, viens no lielākajiem Lietuvas uzņēmumiem Baltijā, Baltijas TOP 30 pakāpās no trešās uz otro vietu, palielinot savu vērtību par 19% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu līdz 5,7 miljardiem eiro. Trešo vietu ieguva Thermo Fisher Scientific Baltics UAB, kas iepriekš divus gadus pēc kārtas ierindojās pirmajā vietā starp Baltijas vērtīgākajiem uzņēmumiem. Uzņēmuma vērtība salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu samazinājās par 13% līdz 5,4 miljardiem eiro.

Triju Baltijas valstu – Lietuvas, Latvijas un Igaunijas – vērtīgāko uzņēmumu sarakstu sastādījuši eksperti no Confidentus , Prudentia un Nasdaq pārstāvniecībām Tallinā, Rīgā un Viļņā, veicot apjomīgu finanšu analīzi, pamatojoties uz publiski pieejamo informāciju par uzņēmumu darbību un vadību.


"Kad Revolut finanšu grupa nolēma dibināt savu galveno mītni Lietuvā un pakalpojumu sniegšanu klientiem Eiropas Savienībā pārcelt no Lielbritānijas, tas bija tikai laika jautājums, kad uzņēmums, kas strauji paplašinās un ir nokļuvis uz laba viļņa vērtības ziņā apsteigs pārējos uzņēmumus Baltijas TOP 30. Covid pandēmijas beigas šogad netieši palīdzēja Revolut pacelties uz pirmo vietu, savukārt Thermo Fisher Scientific Baltics, kas ražo vakcīnu komponentus un citus ar vakcīnām saistītus produktus, tas ietekmēja negatīvi un tas nokrita uz trešo vietu.

Analizējot uzņēmumu vērtības izmaiņas gada laikā, redzams, ka Baltijas TOP 30 kopējā vērtība strauji aug un jau sasniegusi 60,4 miljardus eiro – par 5,2 miljardiem eiro vairāk nekā gadu iepriekš, veidojot 9,3% pieaugumu. " saka investīciju banku eksperts un uzņēmuma Confidentus partneris Kristupas Kukarskas .

Vienpadsmit no Baltijas TOP 30 sarakstā šogad iekļautajiem uzņēmumiem reģistrēti Lietuvā, deviņi Igaunijā, četri Latvijā, bet sešiem juridiskās adreses ir vairākās Baltijas valstīs.

Finanšu sektora uzņēmumi ierindojas Baltijas valstu novērtētāko uzņēmumu Baltic TOP 30 labāko desmitniekā

“Esam priecīgi prezentēt šo 2024. gada Baltijas TOP 30, kas ir 11. pēc kārtas. Šis ir unikāls analītiskais rīks, kas, cerams, palīdzēs Baltijas un starptautiskajai auditorijai labāk izprast vērtīgākos un svarīgākos Baltijas uzņēmumus un to vērtību ietekmējošos faktorus.

Vēlos uzsvērt būtiskas pozitīvas vērtības izmaiņas, kuras uzrādīja ne tikai Revolut, bet arī citas Baltijas valstīs darbojošās finanšu sektora grupas: Swedbank (4. vieta), SEB (6. vieta) un Luminor (9. vieta). To visu vērtība gada laikā strauji pieauga no 17 līdz 28 procentiem. Vēl viena finanšu institūcija LHV Group, kas piedāvā banku pakalpojumus Igaunijā un kam ir licence Apvienotajā Karalistē, ierindojusies 18. vietā,” stāsta investīciju banku eksperts un uzņēmuma Prudentia vadošais partneris Rīgā Kārlis. Krastiņš .

Pēc trīsdesmit vērtīgāko uzņēmumu saraksta sastādīšanas ekspertu domām, ievērības cienīgi ir tas, ka Baltijas TOP 30 pirmo reizi iekļuva Lietuvā reģistrēts kriptovalūtu uzņēmums. Bifinity (22. vieta), kuras vērtība ir vairāk nekā 1 miljards eiro, pieder Changpeng Zhao, vienas no pasaulē lielākajām kriptovalūtu biržām Binance dibinātājam un izpilddirektoram. Bifinity nodrošina fiat valūtas maksājumu pakalpojumus Eiropas Ekonomikas zonā Binance klientiem, kuri vēlas izņemt eiro no Binance maka vai iegādāties kriptovalūtu ar EUR, izmantojot savas kredītkartes.

Ar enerģētiku saistīto uzņēmumu vērtības mainījās nevienmērīgi

Energokompāniju vērtība pieauga dažādi – par 38 procentiem pakāpās Latvenergo (5. vieta), kā arī Eesti Energia (12. vieta), pieauga par 35%. Mazāk pieauga Ignitis grupas (8. vieta) vērtība – par 13 procentiem, savukārt biržā kotētā zaļās enerģijas ražotāja " Enefit Green" vērtība (15. vieta) samazinājies par 4 procentiem," stāsta investīciju banku eksperts un uzņēmuma Prudentia vadošais partneris Tallinā Illar  Kaasik.

Litgrid , Amber Grid un citus uzņēmumus pārvaldošais Epso -G pērn bija starp vērtīgākajiem uzņēmumiem Baltijas valstīs, zaudēja vērtību un izslīdēja no Baltijas TOP 30 saraksta. Grupas Gren (25. vieta), kas ražo un nodrošina apkuri Lietuvā, Latvijā un Igaunijā, vērtība kritusies par 9 procentiem. Igaunijas siltuma un elektroenerģijas ražotājs un piegādātājs Utilitas (28. vieta) zaudēja 13 procentus no savas vērtības.

TOP 30 iekļuva divi jauni ar naftu saistīti uzņēmumi: Orlen Lietuva (14. vieta) un Igaunijas Viru Keemia Grupp (27. vieta), slānekļa naftas uzņēmums, kas nodarbojas arī ar siltuma un elektroenerģijas koģenerāciju un smalko ķīmisko vielu ražošanu un produktu tirdzniecību.

Meža nozares uzņēmumu rindas ir krasi retinājušās

Pēc Baltijas TOP 30 veidojošo ekspertu domām, pērn mirdzošā mežsaimniecības nozare šogad ir ievērojami vājinājusi savas pozīcijas. Latvijas valsts mežsaimniecības uzņēmums Latvijas Valsts meži (9. vieta) (-25%), savukārt Lietuvas valsts mežsaimniecības uzņēmums Lietuvos Valstybinių miškų urėdija un Igaunijas valsts mežsaimniecības uzņēmums Riigimetsa Majandamise Keskus pat neiekļuva labāko trīsdesmitniekā. No Baltijas TOP 30 izkrita arī viens no lielākajiem kokskaidu granulu ražotājiem Eiropā Graanul Invest , kas atrodas Igaunijā.

Telekomunikāciju nozarē "status quo" nav mainījies

Baltijas valstīs telekomunikāciju uzņēmumu pozīcijas, kas darbojas ar zīmoliem Telia, Tele 2 un Bitė, ir nedaudz mainījušās. Telia Group ( 10. vieta) , kas zaudēja 9 procentus no vērtības, saglabāja līderpozīcijas telekomunikāciju sektorā Baltijas valstīs, savukārt Tele 2 Group (16. vieta) un Bitė Group (17. vieta) palielināja savu vērtību par 8 un 6. %, attiecīgi.

Tikai viens no Baltijas valstu slavenākajiem tehnoloģiju vienradžiem ir iekļauts TOP 30

Pētījuma laikā tika izvērtēti tikai publiski pieejami dati par uzņēmumiem, kuri reģistrēti Baltijas valstīs, tāpēc atsevišķi Baltijas valstīs labi zināmi tehnoloģiju jaunuzņēmumi un vienradži, kas nekonsolidē Baltijas valstu finanšu rezultātus vai vēl nav pārkāpuši peļņas slieksni, nebija iekļauti sarakstā.

No pazīstamajiem Baltijas izcelsmes tehnoloģiju vienradžiem - tādiem kā Bolt, Wise, Playtech, Vinted, Nord Security, Printful un Baltic Classified Group, tikai lietuviešu dibinātā reklāmu platformu grupa Baltic Classified group (13. vieta), kas kotējas Londonas birža ir Baltijas TOP 30. "Nākamgad TOP 30 gaidām vairāk vienradžu, jo daži no tiem beidzot ir sākuši strādāt ar peļņu un varēs jāvērtē pēc Baltijas TOP 30 metodikas, pēc kuras uzņēmumu vērtības, bet finanšu pakalpojumu uzņēmumu gadījumā – pašu kapitāla vērtības tiek noteiktas, izmantojot salīdzinošo reizinātāju metodi, proti, pēc tirgus cenām”, stāsta K. Kukarskas.

Baltijas valstu uzņēmumu vērtības analīzē Baltijas TOP 30 veidojošie eksperti ik gadu izvērtē vairāk nekā tūkstoš uzņēmumu datus Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Uzņēmumu vērtība (finanšu pakalpojumu uzņēmumiem – to pašu kapitāla vērtība) tiek noteikta, izmantojot salīdzināmo tirdzniecības reizinātāju metodi (tirgus pieeju), arī uzņēmuma atvērtība, caurskatāmība un pārvaldība tiek novērtēta, pamatojoties uz publiski pieejamo informāciju. Biržā kotēto uzņēmumu vērtības tiek aprēķinātas pēc cenas, kas bija biržā. Ja uzņēmums darbojas vairākās Baltijas valstīs, tā vērtība tiek novērtēta konsolidēti.



Eksperta viedoklis

TOP101-panel-Discussion-Drivers-and-Challenges-for-IPO-and-MA-Deals

TOP101 paneļdiskusija: Dzinuļi un izaicinājumi IPO un M&A darījumiem.

Skatīt vairāk
Three-Lithuania-based-companies-lead-the-Baltic-TOP-30-Most-Valuable-enterprises-list

Trīs Lietuvā bāzēti uzņēmumi ieņem Baltijas TOP 30 vērtīgāko uzņēmumu augšgalu

Skatīt vairāk
top101-2023-latvian-company-appraisal-between-crisis-and-opportunities-by-karlis-krastins

TOP101 2023. gada Latvijas Uzņēmumu Aplēse: Starp Krīzi un Iespējām | Kārlis Krastiņš

Skatīt vairāk