Vai Latvenergo saglabās savas līderpozīcijas Baltijā arī nākotnē?


Šis Baltijas TOP-10 ir zīmīgs ar to, ka par vērtīgāko Baltijas energokompāniju kopš Baltijas TOP-10 pirmsākumiem ir kļuvusi Latvijas Latvenergo, kas ir panākts pateicoties straujākam vērtības pieaugumam nekā līdzšinējam līderim – Igaunijas Eesti Energia.

Ja izvērtē katras Baltijas valsts energokompānijas darbību, tad lai gan pēc būtības tās ir līdzīgas un darbojas kā elektroenerģijas ražošanas un tirdzniecības kompānijas, katrai ir savas īpašās priekšrocības, kas tiek izmantotas vērtības celšanai.

Tā, piemēram, Esti Energia ilgu laiku atradās priviliģētā situācijā augsto naftas cenu dēļ, pateicoties kam Eesti Energia degslānekļa eļļas ieguve un realizācija ļāva kompānijai strādāt ar augstu rentabilitāti, un attiecīgi, stabili lielu uzņēmuma vērtību. Tai pašā laikā, naftas cenām krītot, Eesti Energia ieņēmumi un rentabilitāte arī ir pakāpeniski samazinājušies, kā rezultātā Eesti Energia vērtība pēdējos 4 gados ir stagnējusi, jeb pieaugums pret 2014.gada vērtību šogad ir bijis tikai 1% apmērā. Eesti Energia vadība ir izstrādājusi virkni pasākumu, lai uzlabotu uzņēmuma darbības efektivitāti nākotnē, tomēr Parīzes Klimata Konferences pieņemto lēmumu rezultātā prasīs uzņēmumam veikt papildus ieguldījumus, un attiecīgi – ietekmēs uzņēmuma vērtību nākotnē.

Ja naftas cenu kritums uzņēmumu Eesti Energia ir ietekmējis negatīvi, tad gluži pretēju efektu tas ir radījis uz Latvenergo finanšu rezultātiem, jo uzņēmumam piederošās Rīgas TEC izmantošana ar dabasgāzes cenas kritumu ir kļuvusi efektīvāka. Kombinācijā ar būtisku ūdens pieteci Daugavā un attiecīgu Daugavas HES saražotās elektroenerģijas apjomu, Latvenergo 2016.gadā panāca EBITDA pieaugumu 28% apmērā pret iepriekšējo gadu. Dabazgāzes tirgus liberalizēšana 2017.gadā ir uzskatāms par pozitīvu faktoru Latvenergo vērtības pieaugumam, tomēr ir jāapzinās, ka Daugavas HES darbības ietekme uz uzņēmuma vērtību ir sagaidāma būtiska arī turpmākajos gados. Labie Latvenergo finanšu rādītāji ir pozitīvi novērtēti arī no starptautisko reitinga aģentūru puses, tā, 2017.gada jūnijā Moody’s piešķīra Latvenergo tā saucamajām “zaļajām” obligācijām GB1 (izcili) novērtējumu.

Lietuvos Energija, savukārt, var tikt uzskatīta par aktīvāko kompāniju Baltijas tirgū, tieši attiecībā uz ģeogrāfisko ekspansiju gan elektroenerģijas tirdzniecības jomā, gan arī elektroenerģijas ražošanas jaudu attīstības jomā. Kompānijas EBITDA, un arī vērtība kopš 2014.gada ir augusi par 21%, pie tam panākot arī EBITDA rentabilitātes pieaugumu. Turpinoties šādai tendencei, un, ja tuvākajos gados būtiski nepieaugs naftas un dabasgāzes cenas, Lietuvos Energija vērtības ziņā drīzumā varētu apsteigt Eesti Energia. Lietuvos Energija pastiprinātais fokuss uz atjaunīgās enerģijas ražošanas jaudu attīstību ir ievērības cienīgs, ko ir novērtējusi arī starptautiskā kredītreitinga aģentūra S&P, piešķirot Lietuvos Energija “zaļajām” obligācijām 200 MEUR apmērā BBB+ reitingu.

Ir jāatzīmē fakts, ka Eesti Energia un Lietuvas Energia aktīvi seko pasaules energokompāniju tendencēm ieguldot jaunu, uz atjaunīgās enerģijas balstītu elektroenerģijas jaudu attīstībā. Lai gan Latvenergo pateicoties HESiem ir vadošās pozīcijās Baltijā “zaļās” enerģijas ražošanā, tomēr ražošanas jaudu diversificēšanā Lietuvas Energija un Eesti Energia ir bijuši aktīvāki – gan iegādājoties, gan attīstot visā Baltijā jaunus elektroenerģijas ražošanas projektus, pamatā – vēja enerģijas un biomasas koģenerācijas jomās. Redzot, cik strauji samazinās vēja un saules enerģijas pašizmaksa, ir prognozējams, ka ieguldījumi šādos projektos ilgtermiņā pozitīvi ietekmēs šo kompāniju vērtību. 

Ivars Pinkulis, Prudentia partneris


Eksperta viedoklis

top101-debates-kas-sekmeuznemumu-vertibas-veidosanos-latvija-un-igaunija

TOP101 Debates "Kas sekmē uzņēmumu vērtības veidošanos Latvijā un Igaunijā?”

Skatīt vairāk
has-governance-state-owned-companies-improved-over-decade

Vai valstij piederošo uzņēmumu pārvaldība 10 gados ir uzlabojusies?

Skatīt vairāk
video-top101-debates-ka-valsts-uznemumu-akciju-kotacija-birza-veicina-valsts-ekonomisko-izaugsmi

VIDEO: TOP101 Debates: Kā valsts uzņēmumu akciju kotācija biržā veicina valsts ekonomisko izaugsmi?

Skatīt vairāk