Mūsdienu tendences skaidri iezīmē uzņēmumu nākotnes attīstību caur digitalizācijas transformāciju. Neatkarīgi no tā, kāda ir konkrētā biznesa industrija, procesu automatizācija un tehnoloģiju izmantošana iezīmējas kā galvenā komponente nākotnes konkurētspējai un attīstībai. Digitalizācija izaicina meklēt iespējas, kā aizvien vairāk ikdienas uzdevumus un procesus varētu aizstāt ar automatizētām sistēmām un rīkiem. Ir skaidrs, ka tas palīdz ilgtermiņā samazināt izmaksas, uzlabot efektivitāti un meklēt atkal jaunas uzlabojumu iespējas.
Tiem, kuriem digitālā transformācija pagaidām šķiet kaut kas netverams un abstrakts, šo būtu ļoti nopietni jāizvērtē kontekstā ar uzņēmuma nākotnes iespējām. Mūsdienās digitalizācija vairs nav un nedrīkst būt tikai “IT administratora spēļmantiņa vai smilškaste”. Biznesa procesu automatizācija kļūst par nepārtrauktu uzņēmuma transformācijas kultūras dzinējspēku. Noteikti iedrošinu sākt ar vienu vai dažiem ikdienas procesiem, kuros nepieciešamas izmaiņas uzņēmuma pilnvērtīgai attīstībai.
Manuprāt, pamat lietas, ar ko sākt, ir: skaidri definēt kopējā procesa uzdevumus, definēt racionāli izmērāmus kritērijus, kas balstās standartizētā pieejā ar atkārtojamību. Pareiza procesu pārskatāmība palīdz reālā laikā redzēt novirzes, kļūdas, vajadzīgos pilnveidojumus, un to visu iespējot reālā vidē, kur notiek ikdienas dinamika.
Šodienas populārākie piemēri transformācijai: datu centru infrastruktūras automatizācijas, ražošanas noliktavu automatizācija, pārdošanas pieprasījuma plūsma organizācija, norēķinu automatizācija, klientu apmierinātības un komunikācijas organizācija, darba resursu plānošana kā arī kopējo datu apkopošana, vizualizācija un interpretēšana.
Daudzi datu analīzes paņēmieni ir automatizēti gan mehāniskos procesos, gan viedos algoritmos, kas palīdz automatizēt atkārtojamās lietas un vērtēt kopskatā iepriekš grūti apkopojamus datus.
Mūsdienās digitalizācija kļuvusi ļoti aktuāla lielajiem ražošanas uzņēmumiem. Plaša mēroga mašīna-mašīna komunikācija (M2M) un lietu internets (IoT) ir integrēti risinājumi, kas nodrošina pilnu automatizāciju, uzlabo saziņu, paškontroli. Aizvien vairāk vidēji lieli uzņēmumi virzās uz ražošanas un rūpniecības metožu nepārtrauktu automatizāciju, izmantojot modernas viedās tehnoloģijas. Šī ir tā saucamā ceturtā rūpniecības revolūcija (Industry 4.0).
Noteikti globālās pandēmijas kontekstā pieminēšanas vērta ir uzņēmumu attālinātā darba funkcija. Daudzi mazie un vidējie uzņēmumi joprojām nav pilnvērtīgi gatavi darboties attālināti. Citi izmanto tikai savu infrastruktūru (serverus) un iztiek bez jebkādiem mākoņpakalpojumiem. Daži citi turpretī pilnībā uzticas ārpakalpojumam un pilnībā savas sistēmas un datus izvieto publiskajos mākoņos. Tomēr skaidrs, ka abām pieejām ir savas vājās puses, domājot par efektīvu datu pārvaldību un drošību. Elegants risinājums ir hibrīdmākonis. Tas apvieno abu metožu priekšrocības datu glabāšanai, dublēšanai, komandas sadarbībai un, kas ir ļoti svarīgi, datu drošībai.
Nobeigumā vēlos akcentēt, ka domājot par digitalizācijas transformāciju, izšķiroša nozīme vienmēr būs komandai, kurā nepieciešama kompetence un motivācija fokusēti virzīties uz sasniedzamo rezultātu.
Autors: Uldis Semeiks, Datakom valdes priekšsēdētājs