Kad un vai Lidl būs sastopams Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 sarakstā?


Reinis Vaivods, Prudentia finanšu analītiķis

Kad un vai Lidl būs sastopams Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 sarakstā?

Pēdējos piecus gadus Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 sarakstā vienmēr var atrast četrus lielākos pārtikas mazumtirgotājus – Rimi, Maxima, top! (pārstāv Firma Madara 89) un Mego. Šajā laika periodā katrs mazumtirgotājs ir kāpinājis sava uzņēmuma vērtību aptuveni divas reizes. Ļoti iespējams, ka uz šādu pieauguma tempu mēs pēc pieciem gadiem atskatīties nevarēsim, jo pavisam drīz esošo konkurenci saasinās jauns spēlētājs – Lidl.

Lidl ienākšanas efektu ļoti skaidri var redzēt Lietuvas tirgū, kur vācu mazumtirgotājs 2016. gadā atvēra savus pirmos 15 veikalus, bet pašreiz Lidl veikalus var atrast jau vairāk nekā 50 adresēs Lietuvā. Vācu tirdzniecības ķēdei Lietuvā vajadzēja tikai nepilnus 4 gadus, lai sev par labu pārdalītu aptuveni 10% no kopējās tirgus daļas un lai jau 2019. gadā uzņēmums kļūtu par ceturto lielāko pārtikas mazumtirgotāju Lietuvā.

Lietuvas piemērs noteikti parāda to, ar kādu agresivitāti Lidl ienāk jaunos tirgos. Visticamāk, ka ar šādu vai līdzīgu Lidl ienākšanas stratēģiju rēķinās mazumtirgotāji gan Latvijā, gan Igaunijā. Atvērts ir jautājums, kuras no vietējām pārtikas ķēdēm būs tās, kas jaunās konkurences apstākļos savu tirgus daļu atdos jaunajam dalībniekam. Rimi un Maxima Lietuvā ir pieredzējuši jauna konkurenta ienākšanu, tāpēc šie uzņēmumi gaidāmajām tirgus izmaiņām var gatavoties jau ar zināmu pieredzi, toties mazāka izmēra mazumtirgotājiem šī būs unikāla situācija.

Skaidrs ir tas, ka Lidl ienākšana Latvijā un Igaunijā koriģēs pārtikas mazumtirdzniecības tirgus sadalījumu, kurš pēdējos gados nav pieredzējis būtiskas izmaiņas. Saasinoties konkurencei pieaugs patērētāja nozīmīgums, tiks pievērsta lielāka uzmanība produktu cenu un atlaižu politikai, kā arī mazumtirgotāji kopumā būs spiesti neatlikt investīcijas, kas nepieciešamas klientu iepirkšanās pieredzes uzlabošanai. To, cik veiksmīgi šī brīža Latvijas lielākie pārtikas mazumtirgotāji Rimi, Maxima, top! un Mego būs pielāgojušies jaunajiem konkurences apstākļiem, visticamāk pēc pāris gadiem varēs secināt no Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 saraksta.


Eksperta viedoklis

top101-paneldiskusija-ka-izaudzet-vietejos-vienradzus

TOP101 paneļdiskusija: Kā izaudzēt vietējos vienradžus?

Skatīt vairāk
illar-kaasik-top-30-vertigako-uznemumu-kopeja-vertiba-lietuva-latvija-un-igaunija-ir-45-miljardi-eiro

Illar Kaasik | TOP 30 vērtīgāko uzņēmumu kopējā vērtība Lietuvā, Latvijā un Igaunijā ir 45 miljardi eiro

Skatīt vairāk
kristupas-kukarskas-corporate-value-oxymorons-when-openness-trumps-finance

Kristupas Kukarskas | Korporatīvās vērtības oksimoroni - kad atvērtība ir svarīgāka par finansēm

Skatīt vairāk