Preses centrs - 2013


2013: Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīts Latvenergo

Ar mērķi aktualizēt Latvijas uzņēmumu vērtības palielināšanu un noteikšanu katru gadu birža NASDAQ OMX Riga un IBS Prudentia veido Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sadarbībā ar informatīvo atbalstītāju Lursoft IT.

Šajā ekskluzīvajā pētījumā tiek vērtēta Latvijas lielāko uzņēmumu biznesa vērtība (enterprise value). Pētījums tiek veikts kopš 2006. gada. TOP101 saraksts un analīze tiek publicēts biznesa žurnālā Kapitāls. 

Vērtīgākais uzņēmums Latvijā 2013. gadā – AS Latvenergo. Sarakstā 26 jaunpienācēji.

2013. gada TOP101 kopējā bildē novērojama jau iepriekšējā TOPa iezīmētā stabilizācijas tendence. Tāpat kā gadu iepriekš, visu 101 dalībnieku kopējā vērtība ir pieaugusi par 1% - no 8,5 līdz 8,6 miljardiem latu. Pieaugusi ir arī „ieejas biļetes” vērtība – šogad TOPa 101. dalībnieka vērtība ir sasniegusi 22,9 miljonu latu (salīdzinot ar 18,4 miljonu latu gadu iepriekš). Nostiprinās tendence, kas tika fiksētā TOPā gadu iepriekš – 2012.g. Latvijas IKP izaugsmei esot praktiski identiskai 2011.g. rādītājam, bet TOPa kopējai vērtībai saglabājoties salīdzinoši stabilā līmenī, pieaug relatīvi mazāko uzņēmumu loma Latvijas ekonomikas izaugsmē. 

Lai arī no iepriekšējā gada TOPā palikušo dalībnieku īpatsvars praktiski nav mainījies, vērā ņemamas ir divas šī gada TOPa pozitīvās iezīmes –

  • pieaudzis palikušo dalībnieku īpatsvars ar novērtējuma pieaugumu (līdz gandrīz divām trešdaļām), kā arī vidējais pieaugums ir sasniedzis 42% atzīmi (salīdzinot ar 28% gadu iepriekš);
  • vidējais novērtējuma krituma lielums ir palicis praktiski bez izmaiņām.

Ar 2013. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sarakstu varat iepazīties šeit.

Pasākums 

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstu TOP 101 publiskoja 16. oktobrī Nacionālā kapitāla balvas ceremonijā, kas notika mākslas muzejā Rīgas birža. Tajā Latvijas visvērtīgāko uzņēmumu pārstāvjus sveica Valsts prezidents Andris Bērziņš un ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Iepriekšējā gadā veidoto Latvenergo valdes priekšsēdētāja Āra Žīgura rokas nospieduma atlējumu bronzā uzņēmuma pārstāvim pasniedza žurnāla Kapitāls izdevējs Mārtiņš Barkāns. Šoreiz rokas nospieduma skulptūras sagatavošanā Nacionālā kapitāla balvas izveidei, ko tradicionāli tapina mākslinieks Aivars Vilipsōns, piedalījās Latvenergo valdes loceklis Uldis Bariss. Lai kļūtu par vērtīgāko uzņēmumu, viņaprāt, ir svarīga spēja pieņemt izaicinājumus un savlaicīgi reaģēt uz izmaiņām. 

„Veiksmīgi izmantojot elektroenerģijas tirgus liberalizāciju Baltijā, gada laikā mūsu klientu skaits Lietuvā un Igaunijā ir palielinājies vairāk nekā 10 reižu, un Latvenergo ir lielākā tirgus daļa Baltijā. Turklāt pēc veiksmīgas obligāciju emisijas, pieprasījumam vairākkārt pārsniedzot piedāvājumu, reģionā mums ir prāvs pulks investoru, - bankas, pensiju fondi, uzņēmumi un privātpersonas. Tas ļauj mums šo atzinību pārvērst tālākajā ekonomiskajā izaugsmē,- gan uzņēmumam, gan investoriem sniedzot stabilu atdevi investīcijām,” izteicās U. Bariss. 

Birža NASDAQ OMX Riga savu speciālbalvu „Visstraujāk augošais biržā kotētais uzņēmums Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sarakstā” šogad pasniedza AS Olainfarm. „Uzņēmums ar vērienīgu un mērķtiecīgu darbu ir sasniedzis izcilus rezultātus. Olainfarm ir pagājušā gada tirgotākais uzņēmums starp Rīgas biržas akciju emitentiem, turklāt tam bija lielākais akciju cenu pieaugums starp Rīgas biržas Oficiālā saraksta akciju emitentiem,” uzsver Daiga Auziņa-Melalksne, NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja. „Olainfarm ir augsts biržas vērtētais uzņēmuma pārvaldības koeficients. Kā biržas uzņēmums tas regulāri atklāj finanšu informāciju un darbojas pastiprinātas investoru, mediju un sabiedrības uzraudzības apstākļos,” uzskata biržas vadītāja.

16. oktobrī Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 svinīgajā Nacionālā kapitāla balvas ceremonijā (LETA fotoattēlā no kreisās) "SEB bankas" valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols, "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis, SIA "Latvijas Mobilais Telefons" prezidents Juris Binde, finanšu konsultāciju kompānijas "Prudentia" partneris un valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš, biržas "NASDAQ OMX Riga" valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne, AS "Latvenergo" valdes loceklis Uldis Bariss, Valsts prezidents Andris Bērziņš, VAS "Latvijas dzelzceļš" prezidents Uģis Magonis, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, VAS "Latvijas Valsts meži" valdes loceklis Edvīns Zakovics un žurnāla
"Kapitāls" izdevējs Mārtiņš Barkāns.


Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.

Informāciju sagatavoja:
Dace Bulte, NASDAQ OMX Riga Korporatīvo komunikāciju vadītāja
67212431, 29423528
dace.bulte@nasdaqomx.com