Preses centrs - 2018


Latvenergo saglabā Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusu jau desmito gadu pēc kārtas

Šodien, 10. oktobrī, preses konferencē publiskots Prudentia un Nasdaq Riga veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu jau desmito gadu pēc kārtas atzīta AS Latvenergo. Tās vērtība šogad ir 1,705 miljrd. eiro. Tāpat AS Latvenergo izdevās saglābāt arī līderpozīcijas Baltijā, ieņemot 3. vietu Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP10.

2018. gada TOP101 sarakstā iekļauto uzņēmumu kopējā vērtība sasniedz 17,7 miljrd. eiro, kas, salīdzinājumā ar 2017. gada TOP101, ir pieaugusi par 0,9%. Saraksta vērtīgākā uzņēmuma Latvenergo vērtībā vērojams neliels samazinājums, kas, neskatoties uz būtiski labākiem finanšu rādītājiem, saistīts ar noskaņojumu Eiropas finanšu un kapitāla tirgos.

“Pasaules un Eiropas mērogā industrija virzās uz globālu dekarbonizāciju un elektrifikāciju, kas nozīmē jaunas biznesa izrāviena iespējas arī Baltijā. Zināms, ka tie, kas pirmie uztver un rīkojas inovatīvi, pirmie gūst panākumus, rāda piemēru citiem. Saņemot apbalvojumu, es vēlos uzsvērt, ka tas nebūtu iespējams, ja Latvenergo nepiemistu spēja mainīties. Mēs  ejam pa pārmaiņu ceļu, kas ir izmērāms ne tikai apbalvojumos, bet praktiskos lielumos – jauni produkti un digitāli pakalpojumi, augstāka darbības efektivitāte. Šo apbalvojumu saņemam jaunā kvalitātē – ar apņēmību būt efektīvākajam uzņēmumam,” pauda AS Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

Gada laikā, kopš saņemts augstais Baltijas mēroga novērtējums, arvien ir augusi koncerna ietekme reģionālajā – Baltijas un Ziemeļvalstu - elektroenerģijas tirgū. Īpaša loma ir Rīgas termoelektrocentrālēm, gada laikā vairākkārt nodrošinot elektroenerģijas pieprasījumu reģionālā deficīta situācijā. To nav spējusi neviena cita ražotne Baltijas valstīs laikā, kad tirgu ietekmēja sarežģītie klimatiskie apstākļi un globālais resursu cenu pieaugums.

TOP 101 sarakstā 2. vietu saglabā AS Latvijas valsts meži ar 770,5 milj. eiro lielu uzņēmuma vērtību. Savukārt AS Swedbank ir pakāpusies līdz 3. vietai, sasniedzot 664,2 milj. eiro lielu vērtību. Pilnais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 saraksts ir pieejams mājaslapā  top101.lv .

Raksturojot Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 pēdējo piecu gadu griezumā, Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš skaidroja, ka TOP101 vērojams būtisks privātā kapitāla uzņēmumu vērtības pieaugums, kas kopumā pēdējos piecos gados ir auguši vidēji par 6,5% gadā. Tajā pat laikā valsts kapitāla uzņēmumu kopējā vērtība pēdējo piecu gadu laikā ir augusi tikai par vidēji 3,3% gadā, kas kopumā liecina, ka privātā sektora uzņēmumi vērtības audzēšanas ziņā ir bijuši veiksmīgāki.

Nozaru griezumā, līdzīgi kā pagājušajā gadā, finanšu pakalpojumu nozare ar 2,6 miljrd. eiro vērtību ir vērtīgākā 2018. gada TOP101 nozare. 2. vietā ar 2,3 miljrd. vērtību ierindojusies tranzīta un loģistikas nozare, savukārt 3. vietā ar 2,2 miljrd. eiro vērtību ir ierindojusies komunālo pakalpojumu nozare, uzrādot 18% pieaugumu.

“Vēsturiskajos TOP101 ir bijis redzams, ka Latvijas uzņēmējdarbības vide kopumā spēj pielāgoties gan sarežģītām finanšu, gan ģeopolitiskām situācijām. Kopumā šā gada TOP101 pārstāvēto uzņēmumu kopējā vērtība liecina, ka, neskatoties uz uzņēmumu finanšu rādītāju uzlabošanos, vērojama uzņēmumu vērtību stabilitāte saistībā ar noskaņojumu Eiropas finanšu tirgos. Nākotnē  lūkojamies ar domu, ka Latvijas uzņēmējdarbības vide turpinās attīstīties, kas pozitīvi ietekmēs gan uzņēmumu finanšu rādītājus, gan uzņēmumu vērtību, un attiecīgi - ekonomisko situāciju Latvijā,” pauda K. Krastiņš

 “Laba pārvaldība un veiksmīgs uzņēmuma padomes darbs ir tas, kas ceļ arī uzņēmuma vērtību, jo īpaši investoru acīs. Caurspīdīgs, labi pārvaldīts uzņēmums ir konkurētspējīgāks, jo spēj piesaistīt finansējumu ar mazākām izmaksām un plašākām finansējuma veidu izvēles iespējām,” uzsvēra Nasdaq Riga valdes locekle Liene Dubava. “Tam spožs piemērs ir Latvenergo. Veicot obligāciju emisiju biržā, uzņēmums ir arī uzlabojis savu pārvaldību, kļuvis caurspīdīgāks un spējis nodrošināt biznesa vērtības pieaugumu vairāku gadu garumā.”

Šogad TOP101 ieejas slieksnis audzis no 46,8 milj. eiro iepriekšējā gadā par 0,5 % uz 47,1 milj. eiro šogad. Neskatoties uz TOP101 pārstāvēto uzņēmumu vērtības kāpumu par 0,9%, Latvijas IKP ir audzis straujāk – par 4,6% (faktiskajās cenās – par 8%), kas norāda gan uz saspīlētāku investoru noskaņojumu Eiropas finanšu tirgos, gan arī mazo un vidējo uzņēmumu vērtības potenciāli straujāku pieaugumu kā TOP101 sarakstā esošajiem uzņēmumiem.

 

 

 

 

Galerija ar komercdarbību nesaistītā jomā.

Mediju kontakti papildu informācijai:

Elina Morozļi

Prudentia, Administratīvā direktore

+371 22 332 028

[email protected]

Dace Bulte

Nasdaq Riga, Korporatīvās komunikācijas vadītāja

+371 67 212 431

[email protected]