Analītika - 2018


2018. gada TOP101 ir jau trīspadsmitais  Prudentia un Nasdaq kopīgi veidotais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu tops. TOP101 veidošanai trīspadsmit gadu laikā ir izanalizēts vairāk nekā 6000 uzņēmumu gada pārskatu, tādējādi sniedzot ieskatu Latvijas vērtīgāko uzņēmumu vērtības izmaiņās. 2018. gada TOP101 pārstāvēto uzņēmumu kopējā vērtība ir 17,7 miljardi eiro, kas salīdzinājumā ar 2017. gada TOP101 ir pieaugusi par 0,9 procentiem. Šogad vērojams vērtīgākā uzņēmuma –  Latvenergo – vērtības samazinājums par 2,4 procentiem, kas, neraugoties uz būtiski labākiem finanšu rādītājiem, saistīts ar noskaņojumu Eiropas finanšu un kapitāla tirgos. 2018. gada TOP101 ieejas slieksnis audzis no 46,8 miljoniem eiro iepriekšējā gadā par 0,5 procentiem uz 47,1 miljonu eiro šogad.

Lai gan TOP101 pārstāvēto uzņēmumu vērtības kāpums ir 0,9 procenti, Latvijas IKP ir audzis straujāk – par 4,6 procentiem (faktiskajās cenās – par 8%), kas norāda gan uz saspīlētāku investoru noskaņojumu Eiropas finanšu tirgos, gan arī mazo un vidējo uzņēmumu vērtības potenciāli straujāku pieaugumu nekā TOP101 sarakstā esošajiem uzņēmumiem.

 

Līdzīgi kā pagājušajā gadā finanšu pakalpojumu nozare ar 2,6 miljardu eiro vērtību ir vērtīgākā 2018. gada TOP101 nozare. Otrajā vietā ar 2,3 miljardu vērtību ierindojusies tranzīta un loģistikas nozare, un trešajā vietā ar 2,2 miljardu eiro vērtību ir komunālo pakalpojumu nozare.



Pēdējo piecu gadu TOP101 vērojams būtisks privātā kapitāla uzņēmumu vērtības pieaugums, kas ir auguši vidēji par 6,5 procentiem gadā, bet valsts kapitāla uzņēmumu kopējā vērtība pēdējo piecu gadu laikā ir augusi tikai par vidēji 3,3&nbnbsp;procentiem gadā, kas kopumā liecina, ka privātā sektora uzņēmumi vērtības audzēšanas ziņā ir spējuši darboties efektīvāk nekā valsts uzņēmumi.

Vēsturiskajos TOP101 ir bijis redzams, ka Latvijas uzņēmējdarbības vide kopumā spēj pielāgoties gan sarežģītām finanšu, gan ģeopolitiskām situācijām. Kopumā šī gada TOP101 kopējā uzņēmumu vērtība liecina, ka pašlaik, neraugoties uz uzņēmumu finanšu rādītāju uzlabošanos, vērojama uzņēmumu vērtības stabilitāte saistībā ar noskaņojumu Eiropas finanšu tirgos. Nākotnē lūkojamies ar domu, ka Latvijas uzņēmējdarbības vide turpinās attīstīties, pozitīvi ietekmējot gan uzņēmumu finanšu rādītājus, gan uzņēmumu vērtību un attiecīgi – ekonomisko situāciju Latvijā.