Analītika - 2024


Ievads

Deviņpadsmit gadus atpakaļ tika izveidots pirmais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101, to katru gadu veido un publicē Prudentia kopā ar NASDAQ Riga. Diemžēl šogad TOP101 diezgan skaidri atspoguļo stagnācijas tendenci, kas ir novērojama Latvijas ekonomikā – TOP101 uzņēmumu kopējā vērtība ir izaugusi par 3.7% jeb aptuveni 1 miljardu eiro, kas ir zemākais izaugsmes rādītājs kopš 2020. gada. Par iemeslu šādai tendencei var minēt lēno ekonomikas atkopšanos no Covid-19 un Krievijas – Ukrainas kara izraisītos riskus. Šī iemesla dēļ gan kapitāla tirgi, gan Latvijas uzņēmumi nav spējuši atgriezties pie vēsturiskajiem rādītājiem. Papildus arī jāmin, ka TOP 101 vērtības pieaugums, galvenokārt, ir radies divu vērtīgāko uzņēmumu dēļ, kuru kopējā vērtība ir pieaugusi par 2.1 miljardu eiro. Pārējo TOP 101 saraksta uzņēmumu vērtības ir vidēji samazinājusies, un vērtība ir vēl stiprāk koncentrējusies ap valsts lielākajiem uzņēmumiem.

TOP101 vērtības un Latvijas IKP (faktiskajās cenās), mljrd. Eiro


TOP101 Nozares

Pirmo reizi kopš 2020. gada visvairāk pārstāvētā nozare TOP101 sarakstā ir “Tirdzniecība: patēriņa preces”. Tā pieauga par nepilniem 3% salīdzinājumā ar pagājušo gadu, kas skaidrojams ar saraksta jaunpienācējiem Fortis VM, SIA un LPP Latvia LTD, SIA, kā arī Kesko Senukai, SIA, kas šogad ir atgriezies TOP101 vērtīgāko uzņēmumu sarakstā. Būtisks iemesls vispārstāvētākās industrijas maiņai ir bijis četru “Pārstrādes rūpniecība: industriālās preces” uzņēmumu izstāšanās no TOP 101, kā rezultātā šī nozare ierindojas TOP101 otrajā vietā. Dinamika ir manāma arī trešajā pārstāvētākajā industrijā – “Finanšu pakalpojumi”, kur kopējais uzņēmumu skaits šajā nozarē pieaudzis par teju 4%. Pieaugumu veicinājusi Sun Finance Group, AS, 4 Finance, AS, BluOr Bank, AS un Indexo, IPAS iekļūšana TOP101 sarakstā.

TOP101 Nozares


Vienpadsmit no sešpadsmit TOP101 pārstāvētajām nozarēm šī gada kopējā vērtība ir pieaugusi salīdzinot ar pagājušo gadu. Visvairāk kopējā vērtība ir augusi “Tirdzniecība: industriālās preces” un “Finanšu pakalpojumi” nozarēs ar pieaugumu attiecīgi 60.6% un 35.8%. Pirmā no minētajām nozarēm ir relatīvi neliela, sastādot 0.8% no kopējās TOP101 vērtības, turklāt šīs nozares vērtības pieaugumu veicinājis TOP101 jaunpienācējs – Chemispec, SIA. “Finanšu pakalpojumi” nozares izaugsme skaidrojama ar iepriekš minēto jaunpienācēju iekļūšanu TOP101 sarakstā, kā arī ar būtisku vērtības pieaugumu iepriekšējajā gadā iekļautajām finanšu sabiedrībām, kas saistīts ar banku un citu kredītiestāžu peļņas izaugsmi. Savukārt, vislielākais vērtības sarukums tika novērots “Pārstrādes rūpniecība: industriālās preces” un “Veselības aprūpe” nozarēs, samazinoties attiecīgi par 30.6% un 29.6%. Šis kritums, galvenokārt, ir saistīts ar kokrūpniecības nozares straujo lejupslīdi koksnes cenas samazinājuma dēļ, kā arī ar veselības aprūpes nozares atgriešanos pie normāliem apstākļiem Covid-19 krīzei izskanot.

TOP101 Industriju vērtība, milj. Eiro


TOP101 uzņēmumu sadalījums pēc kapitāla struktūras

2024. gadā 51.5% no TOP101 uzņēmumiem kontrolē ārzemju akcionāri, kas ir par 5.9 procentpunktiem zemāk nekā pagājušā gada TOP101. Valsts kapitāla uzņēmumu skaits sarakstā ir palicis stabils – 13.9% no kopējā TOP101 saraksta. Vietējā privātā kapitāla uzņēmumu īpatsvars 34.7% apmērā ir par 5.9 procentpunktiem lielāks nekā pagājušogad, kas skaidri norāda uz to, ka ārzemju kapitāla uzņēmumi tikuši aizvietoti ar vietējā kapitāla sabiedrībām.

TOP101 Uzņēmumu vērtības sadalījums


TOP101 jaunpienācēji un iekļūšanas slieksnis

Šogad TOP101 projektā ir veiktas nelielas izmaiņas, sadalot uzņēmumus, kas netika iekļauti pagājušā gada TOP101, divās kategorijās: “jaunpienācējos” un “atkal pienācējos”, kas atgriezušies TOP101 sarakstā. TOP101 sarakstā ir nomainījušies 20 uzņēmumi, no kuriem 11 ir jaunpienācēji, bet 9 ir atgriezušies vērtīgāko uzņēmumu sarakstā. Vērtīgākie uzņēmumi no abām kategorijām ir Gaso, AS, kas 2023. gadā tika atdalīts no Latvijas Gāze, AS, kā arī Edge Autonomy Riga, SIA. Uzņēmumi ieņem attiecīgi 34. un 35. vietu TOP101. 


Turpinoties iepriekšējo gadu tendencei, arī šogad TOP101 saraksta iekļaušanas slieksnis ir sarucis. Lai iesoļotu TOP101 sarakstā šogad, uzņēmuma vērtība varēja būt par 1.1 miljonu Eiro jeb 1.8% mazāka nekā pagājušogad. Šis fakts vēlreiz apstiprina pieaugošu vērtības koncentrēšanos Latvijas vērtīgākajos uzņēmumos. Būtiski ir arī pieminēt, ka vairāki pagājušā gada sarakstā iekļautie uzņēmumi šogad netika vērtēti šo attiecīgo uzņēmumu 2023. gada pārskata neiesniegšanas dēļ. 

TOP101 Pēdējās vietas uzņēmuma vērtība, milj. Eiro